Православље

Велика радост за православне: Пољска Православна Црква се вратила на Јулијански календар

Стари – Јулијански календар проглашен је још прошле године за званични календар Пољске Православне Цркве, али је јануар 2015. године постао прекретница у животу многих пољских православних верника, саопштио је сајт Sobor.by.
После 90 година, већина парохија централног и западног дела земље вратила се старом календару, по коме су живела поколења православних верника, и прославила Божић и Богојављење истовремено са Јерусалимском Патријаршијом, Грузијском, Српском и Руском Православном Црквом, Светом Гором и, најзад, заједно са парохијама на истоку Пољске.

Кратка историја календарског питања у Пољској

Под притиском младе пољске државе, 1924. године је проглашена аутокефалија Пољске Православне Цркве. Тада је извршен и озбиљан притисак на Цркву, у циљу кидања веза с прошлошћу: почело је увођење пољској језика у богослужење, а уведен је и нови календар. Компромисни уступци су чињени да би се избегла забрана Цркве.

Овакав поступак Пољске Цркве објаснио је протојереј Доротеј Савицки, викар Варшавског саборног храма Свете Равноапостолне Марије Магдалине: „Како би се дала могућност верницима да спокојно учествују у богослужењима и уче своју децу Закону Божијем, кренуло се путем уступака. Тада је, по одлуци Цркве, остављено право парохијама да саме изаберу по ком ће календару живети: по старом или по – новом“.

На овај начин је требало избећи раскол – 70 процената парохија наставило је да живи по Јулијанском календару, а 30 процената, у регионима где су православни били мањина, прешло је на нови, односно – папски календар.

Припреме за повратак на стари календар текле су годинама. Велику улогу у овоме одиграо је омладински братски покрет. 18. марта 2014. године Архијерејски Сабор је одлучио да укине декрет од 12. априла 1924. године о увођењу новог календара и донео одлуку о повратку на стари календар, почев од Недеље Свих Светих.

Ово је први случај да једна канонска Помесна Православна Црква званично укида нови календар и враћа се православном – Јулијанском календару.

По материјалу са sobor.by

ДВА ОСВРТА НА ПРОШЛОГОДИШЊУ ВЕСТ О НАЈАВИ ВРАЋАЊА ПОЉСКЕ ЦРКВЕ НА ЈУЛИЈАНСКИ КАЛЕНДАР:

Осврт Редакције руског православног сајта „Благодатни огањ“:

„Узимајући у обзир овај позитиван преседан, најразумније и најблаготворније за васељенско Православље било би да на предстојећем Свеправославном Сабору 2016. године Руска Православна Црква, као најбројнија, предложи и осталим новокалендарским Црквама да се врате на Јулијански календар, како би се превладало молитвено нејединство.“

Осврт Редакције руског православног сајта „Православни Апологет“:

„Ми се придружујемо радости наших колега са „Благодатног огња“. Најмање што очекујемо је да ће постепено многима, по питању календара, пасти копрена са очију. Изјаве да то није догматско питање – далеко су од објективности. Календарско питање аутоматски постаје догматско, када при његовом пажљивом изучавању дођемо до важног закључка: Јулијански календар је на директан начин повезан са Александријском пасхалијом, која је канонски усвојена на Првом Васељенском Сабору. Александријска пасхалија се ослања на Јулијанску сидеричку – звездану годину, која се израчунава и која је оријентисана сасвим другачије од соларног календара, а посебно Григоријанског.

Тврђења, чак и са црквених катедри, да је Григоријански календар тачнији су – ненаучна, и представљају отворену демагогију. Усвајање новог календара, најпре од Константинопољске, а потом и Грчке Цркве, јесте антиканонски чин. Одлуке Константинопољског саветовања из 1923. године морају бити најоштрије осуђене. Ми се уздамо у Његову Светост Патријарха Кирила да ће пред предстојатеље осталих Помесних Православних Цркава изнети исправну позицију наше Цркве по питању календара и Пасхалије. Напомињемо да, по канононском устројству Православне Цркве, сваки епископ, тим пре поглавар Помесне Цркве, има право да позове на исправљање грешки учињених у Православној Цркви због нетачних и погрешних одлука Саветовања или Сабора и предложи сазивање специјалног Саветовања по календарском питању, с предлогом враћања на стари календар и исправну Александријску пасхалију у читавој њеној пуноти.“

По материјалу са “Православни Апологет”

 

Борба за веру

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

    1. Прочитај коментар. Садања Пољска се је називала СРБИЈА до Хитлерове агресије. Потом су се покатоличили и променили име државе у Пољска. Оно шта сте видели видео сам и посетио и ја. Имате пуно информација о ЗАБРАЊЕНОЈ СРБСКОЈ ИСТОРИЈИ. Потражите на јутубу.

  1. Први Пољски краљ Мјешко је крстио Пољаке православљем у 10 веку,после су их немци мало по мало,на силу натерали да буду католици,покушали су и Русе,али наравно нису успели,Александар Невски им се најебао мајке!…

  2. Има, има Пољака православаца. Њиховог поглавара помиње руски патријарх. Пољски старешина није у чину патријарха него чини ми се архиепископа.

  3. Informacija je nepotpuna jer nema osnovnih podataka o broju pravoslavaca u Poljskoj, sto je od elementarnog znacaja. Takodje bi bilo vazno da je citaocima receno kad i kako su se Poljaci podelil na zapadnu i istocnu crkvu.

  4. Julijanski kalendar je greska mozete da pricate sta hocete da budete za koga hocete ali ako hocete da budete pravedni i posteni Gregorijanski kalendar je tacan i u pravu. Julijanski ima gresku od 13 dana a za nekoliko godina imace i jos vecu od 14 tako da cete svi da slavte Bozic 8 januara posto Bog nema veze sa rotacijom zemlje oko sunca kalendar mora da se usaglasava sa prirodnim i fizickim zakonima! Ja sam vaspitavan kao pravoslavac!

  5. Milutin Milanković, naš širom sveta poznati naučnik, dokazao je svima u svetu koje je vreme tačno, i predložio mere usaglasavanja na godišnjem nivou. Crkva može iz svojih razloga da bitne datume slavi kad hoće,ali ti datumu nisu korektni. Ni jedni ni drugi. Nemojmo da ne znamo, ovaj izuzetni čovek je naš… Wikipedia…

    1. Слажем се, али бадава. Необразовани тврдоврати људи Миланковићев (или како се званично зове, РЕФОРМИСАНИ ЈУЛИЈАНСКИ) календар изједначавају са католичким. Док то стигне до памети неких, има да се отелимо.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!