Србија

Велике муке Синише Малог

Извештај о приходима и имовини градоначелника Београда Синише Малог са комплетном документацијом прослеђен је из Агенције за борбу против корупције 4. августа прошле године, а допуна извештаја две недеље касније.

Агенција се огласила поводом тврдњи бивше Синишине супруге Марије да је лагао Агенцију о приходима, а из Тужилаштва које и до данас не реагује на тај случај, стигло је 19. децембра 2016. само обавештење да је поступак по Извештају Агенције у току.

Марија Мали је претходних дана проговорила колико политичка моћ кроји живот у Србији, наводећи да је после брачног бродолома прошла голготу и не само изгубила старатељство над троје заједничке деце у експресном судском поступку, већ остала и без посла. Против бившег супруга у августу 2016, поднела је кривичну пријаву због насиља, пошто ју је, како наводи, напао пред децом, а он је узвратио пријавом за лажно пријављивање. Њена пријава је одбијена, а није јој познато шта је било с његовом.

Тврди и да јој бивши супруг шаље претеће поруке и подсећа на своју моћ.

Срушио “неке колибице”

Она је за антикорупцијски портал КРИК рекла да је морала да слаже Агенцију за борбу против корупције, јер Мали није могао да објасни порекло новца, као и да јој је бивши супруг казао да је организовао рушење “неких колибица” у Савамали у ноћи после прошлогодишњих априлских избора.
Мали је од ње наводно тражио да каже да је 95.000 евра непознатог порекла стекла после смрти оца, а додала је и да Агенција за борбу против корупције којој се обраћала због те лажне изјаве “месецима одбија сусрет с њом”. Њене наводе Агенција је демантовала.

– У евиденцијама Агенције не постоји податак да јој се Марија Мали по било ком основу обратила – наводи ово тело које због крњег састава не може да изабере новог челника.

Градоначелник је, тврди Марија Мали, образложио рушење у Савамали речима да је морао да отклони сметње у изградњи Београда на води.

– Тада сам била у Црној Гори с децом, а он је сутрадан после избора дошао и то испричао као најобичнији догађај. Рекао је “Имао сам проблем, неки нису хтели да се иселе и организовао сам акцију рашчишћавања. Дошли људи усред ноћи, мало тамо нешто полупали. Ништа страшно нисам урадио, то су биле, неке баракице тамо, колибице”, пренела је Марија Мали додајући да се није очекивало да ће овај случај “као бомба” одјекнути у медијима.

ДЈБ: Заштићени као “бели медведи”

Покрет Доста је било наводи да је Тужилаштво одбацило њихову кривичну пријаву за трговину утицајем против Синише Малог, без образложења. Пријава је поднета пре годину дана, а ДЈБ тврди да је Мали радио у корист приватних фирми злоупотребљавајући положај и политички утицај над државним институцијама и банкама у случајевима Беохемија и Фармаком. То је, кажу, очит пример да Тужилаштво ради по политичким налозима из кабинета премијера и да су људи у власти заштићени као “бели медведи”.

Борба за децу

Синиша јој је, како је навела, рекао и име компаније чијим се багерима рушило, али тај детаљ није желела да изнесе у јавност.

Говорила је и да је била приморана да учествује у сумњивим пословима у које је Синиша Мали током брака укључивао, да постоји имовина коју он не води на своје име, као и да је њу постављао на места директора представништава оф-шор компанија, без објашњења чему неке од тих фирми служе. За већину тврдњи, наводи КРИК, Марија Мали је показала доказе у виду преписки, оверених изјава, рачуна и других докумената.

Мајке већином старатељи

У старатељству над децом суд се руководи проценом који родитељ би детету боље обезбедио “правилан развој”. У обзир се на пример узима, насилништво, злостављање или занемаривање детета и тежи пороци.
У пракси велика већина од скоро 80 посто мајки добија старатељство над децом. У Удружењу Тата (разведени и самохрани очеви) кажу да је суд дужан да усвоји мишљење Центра за социјални рад, који самостално вршење родитељског права мајци не додељује, само ако је у затвору, тешко болесна или на лечењу.

Главни мотив због којег је пристала да говори је судски поступак у којем је на “најбруталнији” начин за четири месеца изгубила старатељство над децом. Тим поводом се обраћала многима, чак и премијеру али нигде није наишла ни на какву помоћ.

Објашњава и да јој је бивши супруг претио када је поднела кривичну пријаву против њега за насиље, претио речима: “Немој то да радиш. Ако урадиш, ја ћу да те уништим, узећу ти децу”.
Кабинет градоначелника саопштио је да се Синиша Мали неће оглашавати поводом оптужби које је против њега изнела бивша супруга, а премијер Александар Вучић је у први мах одбио да одговори на питање КРИКА о тим оптужбама, наводећи да ће о томе тек говорити детаљно.

Преживео више афера

Синиша Мали је од доласка на функцију градоначелника успешно “преживео” више афера, а прва и највећа датира из августа 2015. када је КРИК открио да да је као директор оф-шор компанија купио 24 апартмана на Бугарском приморју. Он је тврдио да је његов потпис на уговорима фалсификован, а Агенција за борбу против корупције тада је покренула поступак провере. Та афера се није стишала, а с јесени је излетела нова оптужба КРИКА: да је фирма породице Мали добила десет хектара државног земљишта близу Вршца, пошто им је партнер Срђан Гајић незаконито пренео земљу с приватизованог предузећа, а они власништво пребацили на оф-шор фирму с Девичанских острва. Потом и да је Мали као службеник Агенције за приватизацију свом оцу открио информације које су му помогле да купи произвођача вагона Братство. Министарство привреде је 2004. тражило поништење продаје, али Агенција није поступила по налогу, а фирма под управом оца Малог је пропала.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!