Компанија Фијат Крајслер аутомобили Србија у претходних девет месеци извезла је на европска и северноамеричка тржишта примерке модела „500Л“ у вредности од 599,6 милиона евра, чиме је остао највећи домаћи извозник.
Напротив, на другом месту највећих извозника је кинеска ХБИС група, власник смедеревске железаре, која је, од почетка године до краја септембра, забележила извоз вредан 581,4 милиона евра, што је чак за 36,5 одсто више од оствареног у истом периоду прошле године. За разлику од железаре, производња и пласман крагујевачког Фијата и даље падају, те је неизвесно да ли ће ФЦА Србија успети да позицију највећег српског извозника задржи и до краја године.
Тим пре што су производне и монтажне траке у Фијату, овога пута због годишњег оцењивања рада фабрике, поново заустављене 22. октобра, и мироваће до 5. новембра, након чега ће до 19. децембра, кад се завршава овогодишња производња аутомобила, бити још свега 20-ак радних дана. Према нешто слободнијој процени, у крагујевачкој фабрици ће ове године да буде произведено око 60.000 возила свих верзија „500Л“, односно убедљиво најмање од средине 2012, кад је тај модел почео да излази из погона.
Отуда је већ сасвим извесно и да ће укупан извоз крагујевачке фабрике аутомобила ове године бити значајније мањи од прошлогодишњег, који је тежио око 850 милиона евра, и који је, по први пут од 2013, пао испод милијарде евра… Пласман, пре свега на америчко тржиште, очито није могао да „погура“ ни редизајнирани „фијат 500Л“, чија је производња у крагујевачкој фабрици, подсетимо, званично стартовала пре 15-ак месеци.
Компанија ФЦА Србија је најбољи извозни резултат имала 2013, кад је остварила девизни приход од 1,53 милијарде евра. Следеће 2014, крагујевачка фабрика је имала извоз од 1,36 милијарди евра, у 2015. је укупан пласман свих верзија „великог фиће“ на иностраним тржиштима „тежио“ 1,18 милијарди евра, а 2016. је од пласмана „500Л“ у Европи и Америци приходовала 1,07 милијарди, што је за 9,3 одсто, односно за неких 90 милиона евра мање но у претходној години. Лане је, поновимо, извоз ФЦА Србија вредео тек 850 милиона евра, док ће ове године бити још мањи, и то, највероватније, за свих 150 милиона евра.
Из Торина, према доступним информацијама, нема најава да би у Крагујевац у догледно време могао да стигне још један модел, те је сасвим извесно да ће у ФЦА Србија и даље да се производи само модел „500Л“. Према проценама стручњака, међутим, Фијат са субвенцијама које добије од државе, може рентабилно да послује и са производњом од 30.000 аутомобила.
Пише: З. Радовановић, Данас.рс
Od sveg tog izvoza Srbija je imala šupalj nos do očiju.