Економија

Велики скок увоза меса док српска индустрија меса нестаје

Увоз хране у Срби­ју у пр­вих де­вет ме­се­ци 2017. ра­сте два пу­та бр­же од из­во­за до­ма­ћих по­љопривред­них произ­во­да. Иако нас је америчко Мини­стар­ство за по­љопривреду (УСДА) не­давно сврстало у де­сет нај­ве­ћих свет­ских из­во­зника жи­та­ри­ца и ку­ку­ру­за остали произ­во­ђачи не оствару­ју ни приближне ре­зулта­те. Све ви­ше их гу­ши увоз произ­во­да ко­ји прона­ла­зе пут до до­ма­ћих по­троша­ча, углавном преко стра­них ла­на­ца супермаркета ко­ји до­ми­ни­ра­ју на српском тр­жи­шту, упозо­ра­ва Војислав Станко­вић, аграрни анали­ти­чар. Извоз по­љопривред­не и прехрам­бе­не ин­ду­стри­је до­стигао је 2,4 ми­ли­јар­де до­ла­ра – што је раст од 5,2 од­сто у од­но­су на исти пе­ри­од 2016.

То би би­ла до­бра вест да увоз хра­не исто­вре­ме­но ни­је по­рас­тао 11,1 од­сто – на 1,2 ми­ли­јар­де до­ла­ра. Пре­ма по­да­ци­ма Ре­пу­блич­ког за­во­да за ста­ти­сти­ку, по­сле­ди­це ра­ста уво­за хра­не нај­ви­ше ће осе­ти­ти про­из­во­ђа­чи ме­са и мле­ка. Увоз ме­сних пре­ра­ђе­ви­на уве­ћан је око 20 од­сто, а мле­ка и млеч­них про­из­во­да го­то­во тре­ћи­ну. Стан­ко­вић ис­ти­че да је сто­чар­ство у нај­ве­ћем про­бле­му бу­ду­ћи да је увоз жи­во­ти­ња био ве­ћи го­то­во 50 од­сто. Ме­ђу­тим, на по­дат­ке о пре­ко­мер­ном уво­зу жи­во­ти­ња до са­да ни­ко од над­ле­жних ни­је ре­а­го­вао.

– Про­из­во­ђа­чи сто­ке ни­су мо­ти­ви­са­ни. Тов сви­ња тра­је че­ти­ри ме­се­ца а ју­на­ди де­вет, та­ко да је про­из­вод­ња за не­по­зна­тог куп­ца по­ста­ла огро­ман ри­зик. Ма­ло је пре­ра­ђи­ва­ча ко­ји же­ле да уђу у га­ран­то­ва­ни от­куп. Ни др­жав­не Роб­не ре­зер­ве ни­су у при­ли­ци да че­сто ор­га­ни­зу­ју от­куп, то се до­га­ђа спо­ра­дич­но и са­мо у екс­трем­ним си­ту­а­ци­ја­ма – ка­же Стан­ко­вић.

Још у ју­лу ове го­ди­не по­ста­ло је ја­сно да ће уки­да­ње пре­лев­ма­на на увоз мле­ка и ме­са (по­чет­ком 2017) има­ти по­гу­бан ути­цај на до­ма­ће тр­жи­ште. По зва­нич­ним по­да­ци­ма, увоз ме­са и пре­ра­ђе­ви­на у том пе­ри­о­ду по­рас­тао је 69,4 од­сто у од­но­су на исти пе­ри­од 2016. го­ди­не, По ми­шље­њу струч­ња­ка то је био ло­ги­чан на­ста­вак пе­то­го­ди­шњег ра­ста уво­за пре­ра­ђе­ви­на из др­жа­ва ЦЕФ­ТА ре­ги­о­на ко­је су мно­го пре Ср­би­је ли­бе­ра­ли­зо­ва­ле увоз ме­са и та­ко јеф­ти­ни­јом си­ро­ви­ном по­ста­ле кон­ку­рент­ни­је од до­ма­ће ме­сне ин­ду­стри­је. Од 2010. до 2014. увоз ме­сних пре­ра­ђе­ви­на из др­жа­ва у окру­же­њу уве­ћан је са че­ти­ри ми­ли­о­на до­ла­ра на око 30 ми­ли­о­на.

Оче­ки­ва­но је да ће и це­не су­хо­ме­сна­тих про­из­во­да у ова­квим окол­но­сти­ма на­ста­ви­ти да ра­сту. Ор­га­ни­за­ци­ја УН за хра­ну и по­љо­при­вре­ду не­дав­но је упо­зо­ри­ла да ће се то до­го­ди­ти због све ви­ших тро­шко­ва тран­спор­та. Раст це­на пред­ви­ђа за све ка­те­го­ри­је пре­храм­бе­не ро­бе– осим ри­бе.

Аутор: Ивана Албуновић, Политика.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!