У Охриду је настављен разговор око “малог Шенгена”, који треба да омогући квалитетнијиј живот грађана, слободан проток роба и услуга.
Председнику Србије Александру Вучићу и премијерима Албаније и Северне Македоније, Едију Рами и Зорану Заеву придружили председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић и министарка привреде Црне Горе Драгица Секулић.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су јучерашњи разговори са председником Владе Северне Македоније Зораном Заевим и премијером Албаније Едијем Рамом били “веома добри” и да ће први видљиви договор бити лакши пролаз преко граничног прелаза Прешево, а путовање у Северну Македонију и Албанију само са личном картом може се очекивати до Нове године.
То су тектонске промене које ће утицати на привлачење директних страних инвестиција, јер улагачи желе стабилност и велико тржиште, рекао је Вучић.
Kако је истакао, Прешево је за Србију трећи најважнији прелаз, после Батроваца и Градине, и одлука да фитосанитарна инспекција ради 24 сата дневно троструко ће убрзати пролаз камионима са робом на обе стране и смањити оперативне трошкове.
Он је најавио да ће уз мале измене закона за све три земље моћи да важи иста радна дозвола, а да ће се ускладити и признање квалификација, што ће, како је додао “нама користити јер имамо проблема са радном снагом, а истовремено ће креирати страховито добар инвестициони амбијент јер шаљемо поруку стабилности и слободе кретања на простору где живи 12 милиона људи”.
Намера је, како је рекао Вучић, да “ако уђете на аеродром у Београду, да вам не требају посебна документа за Албанију, нико вас неће питати за папире, да буде што мање папира, што мање проблема на границама. Kад слетите у Скопље, ми вас више не питамо како сте тамо дошли, можете у Београд или Тирану, то је нека врста “мини шенгена”.
Он је најавио да ће три земље моћи да заједно креирају туристичке руте, да неко може да обиђе Београд, Kопаоник, Златибор и Охрид или Драч, у једном маху, што је, додао је, посебно атрактивно за азијске туристе.
Председник Србије очекује притиске због оваквих одлука, иако су то били прокламовани циљеви “Берлинске конференције”, и сада “радимо све што је тражила ЕУ, само сами.”
Очекује, каже, да ће напади бити најразличитији и из региона уз различита политичка оправдања, као и нападе изнутра, али додаје “да га је баш брига шта ће ко да каже јер зна да је то добро за људе у Србији”.
Захвалио је Американцима за подршку овом пројекту, а подршку ће каже затражити и од француског председника Емануела Макрона.
Уочи састанка челника Западног Балкана Заев, Вучиц́ и Рама утврдили су “декларацију са списком приоритета и мера за унапређење регионалне сарадње”.
Основа декларације је сарадња, заједничко ангажовање и елиминисање свих препрека слободном кретању људи, роба, услуга и капитала као допринос грађанима свих земаља у региону у постизању заједничког крајњег циља – пуноправног чланства у ЕУ”, саопштено је у Скопљу.
И са Макроном разговор о “малом Шенгену”
Очекујем да на предстојећем састанку са Емануелом Макроном у Паризу добијем подршку за пројекат “мали шенген”, али и да чујем о новој методологији коју предлаже француски председник, рекао је председник Србије Александар Вучић за РТС на питање о састанку са Макроном који ће се одржати у уторак.
“Захвалан сам Американцима за подршку овом пројекту, надам се да ћемо добити и подршку Макрона јер без тога ће бити тешко добити подршку Европе. Али, желим и да чуејм о новој методологији француског председника.
” Вучић је подсетио да је са француским председником отворено разговарао и у Београду, током Макронове посете, читавих седам сати.
“Он има изузетну енергију и ако би део онога о чему је говорио било могуће остварити мислим да би то биле добре вести за Србију. Желим да чујем од њега тет-а-тет шта мисли и онда можемо да правимо неке планове за будућност”.
Шта је договорено на састанку у Охриду?
Александар Вучић, Зоран Заев и Еди Рама су, према Тањуговим информацијама, постигли договор о конкретним мерама које ће допринети развоју и расту три земље.
Само месец дана од покретање иницијативе за успостављење региона без баријера за слободу кретања робе, људи, услуга и капитала између Србије, Северне Македоније и Албаније назиру се први конкретни кораци у том смеру, које су вечерас, како сазнаје Тањуг, у Охриду договорили председник Александар Вучић и премијери Еди Рама и Зоран Заев.
Слобода кретања, како је констатовано, имала би вишеструке ефекте и максимизује конкурентност целог резиона, који има потенцијал од 12 милиона станмовника.
Договорено је да се уведе систем који би омогућио путовање између земаља само уз поседовање личне карте, заједничке радне дозволе које ће омогућити људима да раде у све три земље без додатних процедура.
Ова мера ће директно подићи доступност радне снаге што ће довести до повећања атрактивности целог региона за привлачење нових инвестиција.
Kомпаније које буду долазиле у једну од земаља неће морати да брину о радној снази, јер ће моћи без додатних процедура да доводе потребну квалифуиковану радну снагу из све три земље.
Слободан и брз проток роба ће се подстаћи кроз увођење 24-о часовног радног времена свих инспекцијских служби са акцентом на фотосанитарну И ветеринарску инспекцију.
Планирано јеИ обједињавање формирање заједничког пакета документације потребног за транзит роба у оквиру земаља чланица иницијативе са акцентом на увођење система са што мање “папира”, који би био у складу са стратегијом дигиталног развоја земље.
Такође је предвиђено И међусобно признавање професионалних квалификација у оквиру земаља чланица иницијативе, те И подстицање размене студената И покретање заједничких пројеката за истраживање И развој.
Исто тако предвиђено је да се успостави „мини Ссенген“, то јест да странци који би дошли у Београд могли без додатних виза да путују у остале земље чалнице ове иницијативе и обратно.
Тако ће Србија И Албанија, како је планирано, пре краја године увести могућност путовања својим грађанима само уз личну карту.
Србија, Албанија и Северна Македонија, даље, планирају јачање прекограничне сарадње у области борбе против транснационалног криминала И тероризма путем сарадње у области миграције И помоћи у ванредним ситуацијама.
Што се протока капитала тиче она је део заједничке иницијативе али подразумева компликовану процедуру имплементације И измену великог дела законодавног оквира из области тржишта капитала, пореског И финансијског система.
Три земље направиће сопствена правила у многим областима и тако унапредити своју атрактивност И сарадњу, те ова иницијатива тиме може постати најважнија политичка иницијатива у 21.веку.
На састанку у Охриду све четири слободе ућиће у акциони план, који треба до идућег састанка 21.децембра у Албанији, да донесе конкретне резултате.
Важан податак је, након што је ЕУ зауставила процес проширења на Западни Балкан, да су САД подржале иницијативу за тешњу сарадњу у региону, која је отворена за све земље региона.
Бета, Танјуг
Albanci o sebi misle da su izuzetno obdaren i pametan narod i da će stalno biti na vrhu mogućnosti.
Njihov cilj je samostalna država-i ostvarili su je u Albaniji uklapajući se u planove velikih sila 1912 god.
Sledeći korak je širenje države Albanaca na susedne teritorije – i to su djelimično ostvarili (KiM ,Južna Srbija,
Makedonija, Crna Gora.Grčka. Kad to zaokruže, okrenuće se osvajanju Evrope i Amerike. U svemu tome
pomagale su im Austrija,Njemačka,Vatikan,Engleska,Italija a sada i USA. Njihovi pretstavnici vlasti svi odreda
rade na stvaranju velike albanske države i to je razumljivo.
Ali nije razumljivo niti je za odobravanje zašto to radi Aleksandar Vučić i Zoran Zaev koji očigledno rade na
nestanku Srba,Srbije i Makedonije.A još manje je razumljivo zašto sve to trpe Srbi. Zaista to mora biti neka božja
kazna po kojoj su Srbi svedeni na Ovce i analogno je da su zadovoljni da imaju ostvarenje dnevnih potreba.
Sutrašnjica i uslovi za svoje potomke ne dotiču ih se .Bravo A.V.,Bravo Z.Z. što radite za Albance-isplatiće vam se
a kako pokazaće bliža ili daljna budućnost.
Bice mnogo laksi promet DROGE I KRIMINALA a i mnogo cega drugog gde ce Srbija biti opljackana i unazacena kao za vreme jugoslavije a teritorija ce se smanjivati.Zasto – zato sto sam pametan.