Репортаже

Велико откриће археолога: Пола Европе трговало је испод Рудника (фото галерија)

Последња археолошка ископавања на Руднику доказала су да је ова варошица пред долазак Отоманске империје била европски значајни рударски, занатски и трговачки центар. На Руднику су у средњем веку живели веома имућни људи, а живот је био налик оном у европским градовима.

На локалитету Дрење данашње варошице Рудник, која се налази на истоименој планини, археолошки тим који је предводио др Дејан Радичевић открио је, поред осталог, остатке огромних кућа, а за неке од њих се претпоставља да су биле велелепне виле дужине и преко 20 метара.

– Открили смо једну грађевину са тако квалитетним малтерним подом да би без проблема могао данас да се користи. Имајући у виду период у којем су направљене, те грађевине су биле фасцинантне, што указује да су у њима могли живети изузетно богати људи. Сви пронађени објекти били су луксузно опремљени најквалитетнијом грнчаријом, стакленим и металним предметима – каже археолог Ана Цицовић, кустос Музеја рудничко-таковског краја.

Од краја 12. века, када су Саси, данашњи Немци, обновили рударство на Руднику, то место постало је огроман центар у којем су поред Срба и Саса живели Дубровчани, Млечани, Которани, Угри, људи из Венеције.

И архивска грађа у Дубровачком архиву потврђује да су Дубровчани и Саси имали у 14. веку на Руднику своје снажне колоније, а чак је и дубровачки конзул једно време боравио у овом граду. С обзиром на велика налазишта сребра и олова, ту се ковао новац и одвијала жива трговинска размена. Пре турског освајања, у 14. и 15. веку Рудник је био најважније трговачко средиште у Србији. Остаци средњовековне насеобине, најмање три цркве и више од стотину у некрополама пронађених скелета, недвосмослено доказују да је било тако.

– У граду је постојало утврђење, а у њему су се налазиле куће у које је долазио владар. Ту је живео јако богат свет. Живело се као у европским градовима тог времена, веома модерно и богато. У 15. веку Рудник постаје најважнији град у Србији после Смедерева. Деспот Ђурађ Бранковић је осим Смедерева имао своју резиденцију управо у Руднику, а и сахрањен је негде у том крају, у једној од црквица у близини вароши – наводи историчар чачанског Народног музеја Милош Тимотијевић.

Рудник је, каже он, био најзначајнији крај овог дела Србије и за време Турака. Био је, рецимо, много важнији од Чачка и Краљева.
– Тако је било све док га српски устаници потискујући Турке нису спалили 1804. године. Рудник је био први град који је нападнут у Првом српском устанку. Турске куће су сравњене са земљом, а утврђење у доброј мери разрушено. Од тада до данас Рудник је остао на нивоу варошице и никада ни изблиза није имао значај као у средњем веку. Центар подручја премештен је у Брусницу, а касније у Милановац – објашњава за „Блиц“ историчар Милош Тимотијевић.

Борбе

Колико је Рудник у средњем веку био значајан, говори и чињеница да су се владари отимали за њега. За Рудник су се борили међу собом краљ Урош и његов брат Драгутин, цар Душан и мађарски владари, деспот Ђурађ Бранковић и Турци… Деспот Ђурађ Бранковић у овом месту имао је и свој двор на којем је углавном проводио лета са дворјанима.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!