Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле долази у недељу у посету Београду, после које ће отпутовати и у Приштину, како би обе стране убедио у неопходност брзе и одрживе примене бриселског споразума.
Вестервелеа ће вечерас на београдском аеродрому дочекати први потпредседник Владе Србије Александар Вучић, а потом ће двојица званичника одржати конференцију за новинаре, саопштено је из кабинета вицепремијера.
Немачки министар ће сутра разговарати и с председником Србије Томиславом Николићем, премијером Ивицом Дачићем и шефом српске дипломатије Иваном Мркићем.
Састанак Ниолића и Вестервелеа биће одржан у 8,30 часова у згради Председништва, саопштила је прес служба председника Србије.
ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА УСЛОВ ЗА ДАТУМ Уз констатацију да Немачка подржава евроинтеграцију држава западног Балкана, министарство је оценило да „још треба савладати нерешене конфликте, а пре свега између Србије и Косова“ и подсетило да је Србија кандидат за приступање ЕУ, али да је „за почетак приступних преговора услов напредак у односима са Косовом“. Немачки медији су пренели и оцену заменика портпарола Министарства иностраних послова у Берлину Мартина Шефера да је циљ Вестервелеове посете да бриселски споразум што пре добије и конкретан временски план примене пошто је његова имплементација услов за даље приближавање Србије и Косова ЕУ.
Како је саопштено из владе, Дачић ће са немачким министром разговарати у 10 часова у згради Владе Србије, а Вестервеле ће се претходно у 9,20 часова сусрести са шефом српске дипломатије Иваном Мркићем.
Београдски медији су пренели да ће Вучић и Вестервеле у недељу имати и радну вечеру, а „Вечерње новости“ сазнају да ће на столу бити две кључне теме – питање држављанства и личних докумената за Србе на Косову.
Од исхода разговора о ова два питања зависи да ли ће бити отворена врата за коначни договор око плана имплементације бриселског споразума, а самим тим и за добијање датума за преговоре са ЕУ, преноси лист, позивајући се на дипломатске изворе.
Београд тражи да се Србима са Косова гарантује држављанство Србије и да са српским документима могу да изађу на локалне изборе, планиране за јесен, а Вестервеле ће српским званичницима пренети очекивања Немачке, односно, како наводе извори „Новости“, услове Берлина да би дао „зелено светло“ за датум на Европском самиту 28. јуна.
Како сазнаје лист, Вестервеле ће властима у Србији поручити да ће Берлин извршити додатни притисак на Приштину да одустане од захтева да се одмах угасе српске институције на Косову, а да Београд заузврат треба да покаже добру вољу да се у најкраћем могућем року примене делови споразума који се односе на полицију и правосуђе.
Овакво „средње решење“, према писању „Новости“, наводно је аминовао и Вашингтон, који је пристао да српске институције наставе да функционишу до избора на јесен, које би заједнички организовали Приштина, Београд и ОЕБС, након чега би се почело с формирањем органа Заједнице српских општина.
Вестервеле долази у Београд и Приштину уочи 21.маја и новог сусрета у Бриселу Дачића и косовског премијера Хашима Тачија, на позив високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, на којем ће тема бити примена споразума о нормализацији односа, постигнутог 19. априла.
Немачки МСП је, у саопштењу, напоменуло да се Вестервелеова посета одвија у договору са Ештоновом и да шеф немачке дипломатије жели да допринесе успеху њених напора.
Уочи посете немачког министра Београду, председник, премијер и вицепремијер поручили су да је Србија заслужила датум за отпочињање преговора о чланству у ЕУ, при чему је Дачић изјавио да не очекује нове услове, док је Вучић рекао да Вестервеле можда очекује потписивање плана имплементације.
На питање какву одлуку очекује да ће донети Бундестаг 27. јуна и са каквим ставом ће Вестервеле доћи у Београд, Николић је рекао да Србија одлуку и Немачке и ЕУ очекује мирне савести пошто је урадила све што је било могуће.
Председник је оценио да је Србија пролазила и кроз већа искушења и да је он оптимиста, јер сматра да је Влада радом у последњих годину дана заслужила да буде награђена.
„Негативна одлука, било ког парламента или Европског савета, би могла да ојача европски скептицизам. Онда би било тешко да поново подигнемо вољу грађана да још нешто издржи“, указао је Николић.
Дачић је изјавио да се не нада новим условима током посете Вестервелеа Београду и да је Србија одавно заслужила датум, али је напоменуо да о томе не одлучује Београд.
Премијер Србије изразио је уверење да ће Вестервелеова посета бити охрабрење да се иде напред, а не прилика за постављање нових услова.
Вучић је проценио да би шеф немачке дипломатије могао да саопшти да очекује потписивање имплементационог плана.
Одлука Србије ће, према Вучићевим речима, зависити од тога какав ће тај план бити.
Друга станица Вестервелеове посете биће Приштина, где ће се у понедељак састати с Тачијем и са косовским министром спољних послова Енвером Хоџајем.
ШТИНЕР: БЕЗ ДОГОВОРА О ПРИМЕНИ СПОРАЗУМА НЕМА ДАТУМА
У Берлину је, у међувремену, високи функционер немачких владајућих либерала Рајнер Штинер поручио је да Бундестаг, у случају да Београд и Приштина не постигну договор о примени бриселског споразума, неће гласати за то да Србија добије датум почетка приступних преговора са ЕУ. Штинер је упозорио да би неуспех разговора о примени споразума значио „замрзавање процеса европских интеграција Србије до децембра ове године или јануара 2014“. Он је, такође, оценио да је недавна посета Вучића северу Косова представљала важан сигнал Београда да је вољан и посвећен томе да иде напред, али да тек треба да се види да ли су обе стране заиста спремне за почетак примене споразума.
Танјуг