Букурешт предложио да учесници преговора буду: Молдавија и Придњестровље, ОЕБС, Русија, Украјина и посматрачи САД и ЕУ
Руски Западни војни округ саопштио да су учесници вежбе извели напад на „противника“ и постављање заседе и да су увежбавали друге елементе специјалне тактичке обуке, укључујући трагање, надгледање и праћење „противника“ и онеспособљавања система објеката од велике важности
Мировну операцију у Придњестровљу тренутно спроводе заједничке мировне снаге, које чине 402 руска војника, 492 – придњестровска, 355 – молдавских и 10 војних посматрача из Украјине. Миротворци служе на 15 контролних пунктова који се налазе у кључним тачкама зоне безбедности
РУМУНСКИ председник Клаус Јоханис иступио је у име своје земље са иницијативом да се преговори о „придњестровском проблему“ отворе по формули 5+2.
Ово би, како је прецизирао, поразумевало да учесници преговора буду: Молдавија и Придњестровље, ОЕБС, Русија, Украјина и посматрачи САД и ЕУ.
Јоханис се огласио након што је председник Придњестровља јевгениј Шевчук изјавио да „Румнија, заједно са Украјином и Молдавијом, спрема војну провокацију против Придњестровља и руских миротвораца“.
Могуће је да је ово главни разлог што су извиђачи Оперативне групе руских снага у Придњестровљу увежбавали деловање „у условима сличним борбеним, у дневно и ноћно време“.
Прес-служба Западног војног округа РФ, поводом ове вежбе је саопштила:
„Војници су извели напад на противника, постављање заседе и увежбавали друге елементе специјалне тактичке обуке. Такође, извиђачи су одрадили практичне задатке организовања трагања, надгледања и праћења „противника“, онеспособљавања система техничке заштите и неприметног уласка у објекат од велике важности ради прикупљања обавештајних података“- наводи се у саопштењу.
Придњестровље, чијих 60 одсто становника чине Руси и Украјинци, покушавало је да се одвоји од Молдавије још пре потпуног распада СССР, плашећи се да ће се Молдавија на таласу национализма припојити Румунији. После неуспелог покушаја власти Молдавије да силом реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија ван контроле Кишињева.
У Придњестровљу је стационирана Оперативна група руских снага – наследнице 14. армије која је после распада СССР ушла у састав Оружаних снага Русије.
Основни задаци Оперативне групе руских снага су мировна мисија и чување складишта са муницијом. Оперативна група руских снага броји 1.350 војника, од тога – њих 350 се стара о одржавању мира у саставу заједничких мировних снага.
Мировну операцију у Придњестровљу тренутно спроводе заједничке мировне снаге, које чине 402 руска војника, 492 – придњестровска, 355 – молдавских и 10 војних посматрача из Украјине.
Миротворци служе на 15 контролних пунктова који се налазе у кључним тачкама зоне безбедности.
Недавно су се на придњестровско-украјинској граници појавили припадници страних приватних војних компанија.
То је саопштио извор из места Кучургани. За сада је примећено неколико десетина професионално опремљених људи који не припадају ни војним ни полицијским структурама Украјине.
Могуће је да њихово појављивање има везе са укупним погоршањем ситуације у региону. Више аналитичара слаже се да се молдавско-придњестровски сукоб усијава и да је сасвим могућ војни сценарио развоја догађаја.
Оперативна група руских снага је фактички блокирана у Придњестровљу, као и руски миротворци.
Њихова ротација и снабдевање су онемогућени због тога што је Украјина раскинула споразуме са Русијом који су то гарантовали. Такође, Придњестровље преживљава жестоку економску кризу и налази се на прагу хуманитарне катастрофе.
Украјина и Молдавија спроводе заједничку политичку ликвидације Придњестровља. При том, користе се полуге економског и војно-стратешког притиска.
Појављивање првих група професионалних плаћеника из приватних војних компанија само потврђује озбиљност намера сукобљених страна.
Факти