Странка Слободе и правде представила је данас предлог Декларације о помирењу српског и албанског народа који предвиђа пут решавања животних проблема људи док је статусно питање остављено по страни јер га у овом тренутку није могуће решити због сасвим супротних позиција.
„Ово је ефектна мешавина позива на помирење, промовисање добрих ствари из заједничке прошлости и уклањање препрека које односе оптерећују“, рекао је потпредседник ССП Борко Стефановић, некадашњи шеф преговарчког тима са Приштином, на конференцији за новинаре, наводећи да две „оту]ене олигархије“ у Београду и Приштини не могу да доведу по помирења.
Он је рекао да пону]ени документ представља „јасан правац кретања два народа који не желе да буду заробљени у рововима мржње и непрекидним распавама чије ви]ење стратуса је исправно“.
„Наше ви]ење статуса Kосова и Метохије је познато, ми не желимо да га у овом документу истурамо као било какав елемент који ће одбити супротну страну као што смо свесни њиховог виђења статуса Kосова и Метохије“, рекао је Стефановић.
Он је напоменуо да је понуђени документ предлог и „стрављен је на неку врсту јавне распаве „, тако да ће бити усвојене све реакције које могу да помогну.
Председник ССП Драган }илас је истакао да се проблеми живота људи могу решити „заједно, ако смо спремни, отворени, хоћемо да сарађујемо, наравно уз помоћ међународне заједнице“, као и да режими у Београду и Приштини користе косовски проблем за „унутрашње политичке сврхе“.
„Ово ће бити политика странке коју предводим када будемо власт, на овоме ћемо инсистирати као почетном папиру за даљи разговор“, рекао је Ђилас о Декларацији, наводећи да „живот не чека на политичаре“ тако да се што пре морају решавати проблеми који оптерећују живот људи, као што је, на пример, слобода кретања“.
Он је поновио да је најављена скупштинска седница у понедељак, на којој ће председник Србије Александар Вучић говорити о Kосову, „фингирана“.
„Ми на њој нећемо учествовати“, рекао је Ђилас.
Понуђена Декларација предвиђа усвајање низа протокола – о сарадњи безбедносних и правосудних система, слободи кретања, решавању имовинских питања, економској сарадњи, сарадњи у области културе, спрота, медија, образовања, лечења.
У Декларацији се наводи и да садашњи политички и историјски моменат изискује стрпљиво и дугорочно решавање, а никако брза решења која прете да изазову сукобе на Балкану.
Бета
Фото: ФоНет/Ненад Рорревић
Једино дугорочно решење доноси РАТ, па коме БОГ помогне, све остало је рак рана која може у потпуности уништити Србство!