Запад, у првом реду Немачка морају да натерају председника Србије Александра Вучића да помогне у смиривању кризе у Босни и Херцеговини и да обузда Милорада Додика, који би без тесних односа са Београдом веома брзо остао усамљен, пише данас лист Ноје цирихер цајтунг (Neue Zuericher Zeitung NZZ).
Швајцарски дневник у коментару посвећеном кризи у БиХ која прети да изазове распад земље, поставља питање „шта Запад може да уради“, преноси портал Еурактив Србија.
„Санкције против Додика и пре свега против његовог пословног окружења су опробано средство. Бизнисмени који га подржавају сигурно се не би радовали када би им затворили рачуне у страним банкама и када би одмор могли да проводе само још у Црној Гори“, пише НЗЗ.
Медјутим, „Додик види ту опасност „, пише дневник и додаје да је он управо зато почетком месеца у Москви посетио руског председника Владимира Путина, који у подршци лидеру РС види „добродошлу прилику да иритира Запад“.
„Али, Република Српска није Придњестровље. Додик би у трену постао краљ без земље када би све наде полагао у Русију. Градјани би му се масовно разбежали“, оцењује лист „Запад сада треба да примора српског председника Александра Вучића да обузда свог колегу са друге стране Дрине. Добар део Додиковог политичког капитала почива на тесним односима са Београдом. Ако би се они охладили, Додик би брзо остао усамљен“, пише дневник.
Вучић се, према оцени дневника, „понаша амбивалентно према Босни и Херцеговини“ и „са једне стране стално наглашава суверенитет и територијални интегритет суседне државе“ а истовремено „допушта да његов министар одбране Александар Вулин трабуња о српском свету“.
НЗЗ пише да су Вучића до сада углавном „штитили“ Немци и да је бивша канцеларка Ангела Меркел полагала наде у њега, очекујући да ће он донети нормализацију са Косовом.
„То се није догодило. Нова немачка влада и пре свега Зелена министарка спољних послова Аналена Бербок вероватно ће мање нежно поступати са јаким човеком Србије. Вучића би сада требало јасно охрабрити да помогне у смиривању ситуације у БиХ“, пише НЗЗ.
Лист закључује да је криза у БиХ истовремено и „јасан сигнал Европској унији“ и да ће „све док Брисел и престонице не буду мариле за регион, тамо конфликти бити све чешћи“.
И немачки Франкфуртер алгемајне цајтунг (Франкфуртер Аллгемеине Зеитунг – ФАЗ) пише да је БиХ у прошлости прошла кроз многе наводне кризе, од којих многе то нису ни биле и углавном су се разрешиле на опште задовољство, али да је садашња „озбиљна“ и „другачија јер се не одвија на нивоу реторике“.
„За западне државе сада се поставља питање како да реагују на Додиков изазов“, пише лист, и оцењује да је претња да ће то угрозити чланство у ЕУ „тупо оружје“ ; пошто „у региону готово нико више не верује у такозвану европску перспективу Западног Балкана“.
„Друга опција су циљане санкције“, пише лист и додаје да „различите обавештајне службе одавно поседују информације о пословним интересима, некретнинама у иностранству и банковним рачунима лидера Срба“ и да би одсецање од тога за за Додика „могло да буде осетљив ударац“.
ФАЗ, медјутим, указује да „Додик није усамљен“ и такодје подсећа на његово путовање у Москву и сусрет са Владимиром Путином.
„Путиново интересовање не изненадјује. У политичком смислу овај терен нуди велики профит. Овде Москва сразмерно малим улагањима може да створи хаос и помрси планове Запада“ пише дневник и додаје да се тако „у Босни назире и рвање измедју Запада и Русије“, „Какву улогу у томе играју Србија и Хрватска за сада је нејасно. Председник Србије Александар Вућић до сада је само упола гласа осудио понашање Додика. Недвосмислено ‘Не’ Београда Додиковим плановима могло би да има велики ефекат, али је оно до сада изостало“, констатује ФАЗ.
Бета