Електропривреда Србије од 1. јула функционише у складу са новом организационом структуктуром и створени су формални услови да та компанија буде најуспешније јавно предузећа у Србији, рекао је министар рударства и енергетике Александар Антић.
“Влада Србије много очекује од пословодства ЕПС-а са становишта модернизације и оптимизације свих процеса и стварања услова да ЕПС дугорочно постане финансијски профитабилна компанија која значајно пуни буџет Србије”, рекао је Александар Антић новинарима, преноси Бета.
Антић је навео да су на данашњем састанку у ЕПС-у, којем су поред пословодства предузећа присуствовали и представници ресорних министарства и међународних финансијских институција, утврђено “полазно време” у реорганизацији ЕПС-а и дефинисани неки приоритети.
“Очекујемо од пословодства ЕПС-а резултате што пре, резултате који ће се показати кроз ефикасност система, смањење трошкова и оптимизацију свих производних циклуса, како би већ у другој половини ове године били бољи финансијски резултати компаније”, истакао је Антић.
Додао је да са пуно оптимизма гледа у будућеност ЕПС-а и са пуно одговорности према његовом пословодству које је добило задатак и обавезу да ЕПС буде најуспешније српско јавно предузећа.
Генерални директор ЕПС-а Александар Обрадовић је рекао да је Антић и његово министарство заслужно што та компанија изгледа и функционише другачије, али и да највећи изазови тек предстоје.
“Од формалне промене у ЕПС-у мора да се дође до суштинске промене која ће са новом организационом шемом и дефинисаним процесима дати и конкретне резултате”, истакао је Обрадовић.
Како је појаснио, руководство ЕПС-а има обавезу да до краја године 2015. дефинише све документе, од стратегија развоја компаније до дугорочних, средњорочних и краткорочних финансијских планова и достави их Влади на усвајање.
“Влада ће моћи и формално да прати конкретан развој ЕПС-а”, казао је Обрадовић и додао да су пред пословодством ЕПС-а захтевни резултати које мора да оствари, међу којима су висина профита и други опетативни параметри, као и смањење дистрибутивних губитака.
ЕПС је крајем маја ове године добио сагласност Владе Србије да до 1. јула спроведе прву фазу реструктурирања, у којој је матичном предузећу припојено седам зависних привредних друштава за производњу електричне енергије и угља и од пет дистрибуција формиран јединствен оператор дистрибутивног система – ЕПС Дистрибуција.
РТС
фото: Танјуг