Премијерка Србије Ана Брнабић оценила је да је у 2018. години пред Србијом нови изазов – изградња економије засноване на иновацијама и на знању.
„Економија 21. века почива на дигитализацији и образовању“, навела је она у ауторском тексту за БИЗЛифе.
„Два кључна приоритета Владе Србије у 2018. години јесу образовање и дигитализација која за мене остаје идеја водиља јер обухвата све области друштва и људског стваралаштва, од привреде, пољопривреде, медицине, креативних индустрија и културе“, рекла је премијерка.
Истакла је да ће „образовни систем који негује креативно, критичко, мишљење и аналитичко размишљање образовати младе људе који ће бити спремни да одговоре на изазове четврте индустријске револуције“. Додала је да је поносна на чињеницу што Србија већ има такве људе и навела да је Институт „БиоСенс“ из Новог Сада победио на европском конкурсу за истраживање и иновације „Хоризон 2020“, а компанија „Нордеус“ једна је од глобалних лидера у „гејминг“ индустрији.
Подсетила је да се компанија „Севен Бридгес“ бави истраживањем генома у откривању лека против рака и да је проглашена за једну од 50 најпаметнијих компанија на свету.
„Они су најбоља мотивација младим људима да улагање у знање и образовање, креативност и иновације, води ка међународном признању и успеху“, навела је Ана Брнабић.
Како је истакла, уз наставак економских реформи и убрзање европских интеграција, јачање владавине права и улагања у културу, без које нема одрживог раста ни једног друштва, Влада Србије остаје посвећена унапређењу квалитета живота грађанки и грађана.
„Следеће године отворићемо Народни музеј, што је наставак обнове великих националних културних институција, након што смо у октобру, после 10 година реновирања, отворили Музеј савремене уметности у Београду“, навела је Брнабић.
Указала је да су међу економским изазовима у наредној години и „рад да би се остварио прогнозирани раст бруто домаћег производа од 3,5 одсто, као и на убрзању тог раста и смањењу стопе незапослености на 10 одсто“.
Влада Србије ће, како је рекла, наставити и са даљим инфраструктурним повезивањем, што је један од кључних покретача раста.
Истакла је да је посебно поносна што је почетак изградње брзе пруге Београд-Будимпешта први прекогранични пројекат у оквиру сарадње Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе, што је „још једна потврда и признање одговорне међународне политике Владе Србије“.
Бета