ЛОНДОН – “Викиликс” је објавио више од 1,7 милиона тајних америчких дипломатских и обавештајних докумената из 1970-их година која су, према речима оснивача тог вебсајта Џулијана Асанжа, изнела на видело “широк обим и домет” активности САД широм света.
Обелодањена документа датирају из периода када је Хенри Кисинџер био амерички државни секретар и саветник за националну безбедност, а Асанж истиче да њихово објављивање игра важну улогу у очувању “свих страна америчке историје”.
Ова последња и најобимнија група поверљивих америчких докумената коју је “Викиликс” објавио, под називом “Јавна библиотека америчке дипломатије”, обухвата дипломатска документа, обавештајне извештаје и преписку међу конгресменима од почетка 1973. до краја 1976. године, преноси ББЦ.
Из разоткривених депеша се сазнаје да је Кисинџер, током разговора са неименованим турско-кипарским званичником 1975. године, рекао следеће: “Пре закона о слободи информисања, обично сам на састанцима говорио да незаконите ствари чинимо одмах, а за неуставне је потребно мало више времена”, наводи “Раша тудеј”.
Међу обелодањеним информацијама је и то да је Ватикан, по свој прилици, сарађивао са САД у подржавању Пиночеовог пуча у Чилеу, праћеног режимом крвопролића и ликвидација.
Иако је са тих 1,7 милиона докумената званично скинута ознака “поверљиво” и доступна су преко Националне архиве, чланови “Викиликсовог” тима сматрају да су она превише значајна да би остала, на неки начин, по страни.
Асанж се још од прошлог јуна налази у амбасади Еквадора у Лондону, коју не сме да напусти да не би био изручен Шведској, чије га власти траже како би се суочио са оптужбама да је сексуално напаствовао две жене 2010. године.
Оснивач “Викиликса” пориче те оптужбе, за које тврди да су политички мотивисане и да су део клеветничке кампање против њега и његовог вебсајта, страхујући да би шведске власти могле да га изруче САД због објављивања америчких поверљивих депеша.
“Викиликс” је пунио наслове широм света 2010. године када је објавио више од 250.000 тајних америчких докумената.
Танјуг