Безбедност

Викиликс открио да је “неко” у Србији купио софтвер за надзор и шпијунирања грађана

Асанжов „Викилис“ објавио је нових 249 тајних докумената са именима 99 фирми које се баве продајом софтвера који омогућава пуно шпијунирање грађана. Први пут долазак представника ових фирми у Србију забележен је 20. новембра прошле године, а потом од априла до данас долазили су и по десет пута месечно.

„Блиц“ је истражио даље од ове информације и открио да је Србија недавно регистрована да користи недозвољени софтвер и да је за то таргетирана фирма која је регистрована у Сурдулици. Јуче није било могуће утврдити ко је власник домаће фирме. Међутим, Србијом – која се коришћењем овог софтвера уписала на листу 25 земаља у којима се на недозвољен начин шпијунирају грађани – бавила се и радна група „Ситизен лаб“ са Универзитета у Торонту. Ова група која истражује дигиталну шпијунажу широм света објавила је име српске фирме „Три“ д.о.о. и открила део њене ИП адресе 195.178.XXXX.

У Србију су долазили представници три стране фирме које се баве продајом недозвољеног софтвера – „Гама“, „Хакинг тим“ и „Тровикор“ које су немачки и италијански капитал. Агенти ових фирми лоцирани су на нашем простору преко њихових телефона, и то у 38 наврата почев од 3. априла до 22. августа. Најчешћи гост Србије био је Томас Мисковски из фирме „Тровикор“.

Судећи по подацима до којих је „Блиц“ дошао, може се закључити да се код нас недозвољени софтвер користи од маја ове године. Међутим, за сада је непознато да ли су страни агенти продали софтвер фантомској фирми из Сурдулице или неком другом. Такође, непознаница је да ли фирма „Три“ д.о.о. шпијунира приватно по наруџбини, да ли то ради у корист неке од домаћих служби или за поједине политичке партије.

„Блиц“ је јуче питао БИА да ли је имала контакте с представницима страних компанија, да ли поседује недозвољени софтвер или има сазнања ко га у Србији поседује.

– БИА је имала контакте с представницима ових компанија на међународним сајмовима специјализоване опреме и познато нам је која је њихова делатност – кажу за „Блиц“ у БИА.

На питање да ли служба поштује законске прописе када је реч о праћењу личности, и у БИА кажу да се „пресретање комуникација врши у складу са Уставом на основу одлуке суда“.

– То је и потврђено током две контролне посете Одбора за контролу служби безбедности 10. јула 2013. и заштитника грађана фебруара 2010. године – додају у БИА.

Једна од фирми које су по свему судећи пословале у Србији, „Гама интернешенел“, која је део „Гама групе“, проглашена је за једног од пет „корпоративних непријатеља интернета“. Према доступним подацима, „Гама група“ је у поседу Вилијама Лутијана Нелсона, чији је син Лутијан Џон Александер Нелсон посећивао Србију као представник „Гаме“, али су наши гости” били и Мартин Мјунх („Гама“) и Џони Дебс („Гама група“).

„Гама интернешенел“ има ћерке фирме у Ендоверу у Великој Британији и у немачком Минхену, где се, међутим, налази седиште друге фирме која се помиње да је радила у Србији – „Тровикор“. У Србији је лоциран њен представник Томас Мисковски.

Биргит Хероу, портпаролка „Тровикора“, међутим, тврди за „Блиц“ да ова немачка фирма „уоште није срећна што се помиње у документу ‘Викиликса‘ јер се не бави делатношћу као ‘Гама‘ и не производи шпијунски софтвер, већ базе података за фирме“. Још један од посетилаца Србије Марко Бетини је менаџер продаје у италијанској фирми „Хакинг тим“ из Милана, али секретарица није желела да прича о Бетинијевој посети Србији у априлу ове године.

Прислушкивање омогућава вирус

Потпуно нарушавање приватности грађана спорни софтвер омогућава тако што се у телефон или рачунар убацује вирус, такозвани финфишер или финспај. Вирус може да се убаци на разне начине, почев од најједноставнијег отварања мејла до скидања неког садржаја на интернету… Овај вирус је толико моћан да онима који користе овај софтвер омогућава не само да прате комуникацију и кретање мете већ и да види шта та особа фотографише. Слободан Марковић, ИТ стручњак из Центра за развој интернета, каже за „Блиц“ да није посреди пасивно прислушкивање, већ се „поништава свака врста приватности“ и да се коришћењем овог софтвера крши закон. Вирус се може користити и да се с једног пребаци на други телефон или рачунар. Овакав софтвер кошта неколико стотина хиљада евра.

Више од 20 држава користи софтвер

Државе за које је недавно утврђено да користе спорни софтвер за шпијунирање грађана су: Аустралија, Бахреин, Бангладеш, Брунеи, Канада, Чешка, Естонија, Етиопија, Немачка, Индија, Индонезија, Јапан, Литванија, Малезија, Мексико, Монголија, Холандија, Катар, Србија, Сингапур, Уједињени Арапски Емирати, Велика Британија, Америка, Вијетнам.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!