Београд — Вила “Црногорка”, у којој је смештена Амбасада Црне Горе у Београду, од уторка ће и званично припасти Јелисавети Карађорђевић и њеном брату кнезу Александру.
Одлуком Министарства финансија одбијена је жалба Републичког јавног правобранилаштва на решење Агенције за реституцију и, после 66 година, потврђен је повраћај некадашње имовине кнегиње Олге, супруге кнеза Павла, њеним наследницима.
“Коначно је исправљена неправда. Нисам смела ни да се надам овоме, плашила сам се било шта да очекујем. Али сам негде у дубини душе ипак веровала да ће правда победити. Ово је за мене веома пријатно изненађење. Захвална сам Влади Србије, Агенцији за реституцију и свом адвокату”, рекла је за “Новости” принцеза Јелисавета непосредно пошто јој је решење уручено.
Она никада није живела у вили у Ужичкој 1 (пре рата Румунска 1). Рођена је и прве четири године живота провела на Белом двору, где је живела породица у време док је кнез Павле био намесник. Краљица Марија и престолонаследник Петар живели су у истом комплексу у Старом двору.
“Мислим да је план оца био да се, када престолонаследник постане пунолетан, преселимо у двор на Брдо код Крања. Мајка је купила ову вилу од свог новца да имамо кућу и кад дођемо у Београд”, каже принцеза Јелисавета.
Два пута је имала прилику да види своје наследство. Оба пута када ју је бивши амбасадор Црне Горе у Србији Анка Војводић позвала на пријеме поводом Дана државности. Тада није могла да оцени колико се садашња вила разликује од оне предратне, јер ни у једном архиву није успела да нађе слику или план старе куће. Нашла је само признанице које потврђују да је извршена реконструкција виле одмах по куповини.
Вилу “Црногорка” кнегиња Олга купила је од Београдске задруге. Уговор о купопродаји потписали су, 25. марта 1940, у име кнегиње, управник Двора генерал Јован Леко, а у име Задруге адвокат Душан Маринковић. Имање се састојало од парцеле 181 са зградом, двориштем и вртом, и парцеле 180 са виноградом на Топчидерском венцу. Тих 14.354 квадрата плаћено је у оно време 260 динара по квадрату, односно укупно 3.732.179 динара.
Одлуком Председништва Президијума Народне скупштине ФНРЈ, 8. марта 1947. године, кнегињи и њеној породици одузето је држављанство и конфискована целокупна имовина, а у овој вили је после рата живео Едвард Кардељ.
Виши суд у Београду, како “Новости” сазнају, требало би следеће недеље да одлучи и о захтеву за рехабилитацију принца Томислава. Очекује се да ова одлука буде донета 16. децембра. Недавно је поднет и захтев за рехабилитацију краљице Марије. За сада, како сазнајемо, захтев још није поднет само за престолонаследника Петра Другог Карађорђевића.
Почетком године, тачније 23. јануара, Виши суд у Београду рехабилитовао је кнегињу, чиме је постао ништаван указ Председништва Президијума и све правне последице произашле из њега, па и одлука о конфискацији. Тако су створени услови да наследници поднесу захтев за реституцију.
“Сад остаје још могућност да Републичко правобранилаштво покрене управни спор у року од месец дана. Надамо се, међутим, да до тога неће доћи јер су и Агенција за реституцију и Министарство финансија одлучили да вила буде враћена. Кнегиња Олга се није бавила политиком, она је проглашена издајником само зато што је била супруга кнеза Павла. Ова држава је сада коначно исправила ту неправду”, каже заступница принцезе Јелисавете Душанка Суботић Хомен.
Од даљих потеза Правобранилаштва зависи и када ће принцеза и њен брат моћи да уђу у наследство. Најраније, ако РЈП не покрене управни спор, то би могло да буде за месец дана. Уколико држава тада не омогући наследницима кнегиње Олге да уђу у посед, они ће покренути извршни поступак.
У међувремену, 15. децембра, и актуелни црногорски амбасадор Игор Јововић, коме истиче мандат, напустиће ово здање.
“Када све буде готово, уселићу се у мајчину вилу. Надам се да ћу до тада добити и њен портрет, који сам нашла у орману у Белом двору. Волела бих да га окачим на зид одмах код улаза, да ме вечно подсећа на мајку. Надам се да ћу добити из Белог двора и порцелански зелено-бели сервис, из трпезарије, који је отац мајци купио на поклон у Паризу, 1932. године”, каже принцеза Јелисавета.
Бета
KOLKIJE PROCENAT VUCICU I DACICIJU
Bravo 🙂
ХВАЛА БОГУ ДА СЕ ОЛОШ ВРАТИ У ЊИХОВУ МНЕ И ОСЛОБОДИ ТУЂУ КУЋУ. ЧЕСТИТАМ ПРИНЦЕЗИ НА ВРАЋЕНОЈ ИМОВИНИ. ИМА ЈОШ ТОГА ДА СЕ ВРАТИ ПРАВОСЛАВНИМ СРБИМА , СПЦ И СРБИЈИ, ЈАСНО БРЕ.