Вилијем Енгдал, амерички економиста и историчар који живи у Немачкој, сматра да Европска унија треба коначно да се одвоји од света пред банкротом у коме доминира амерички долар и да се окрене истоку, придружењем Евроазијској економској унији и кинеском пројекту Нови пут свиле.
У супротном, Европа ће се удавити у свом властитом дугу и економској кризи са којом се сада суочава Грчка, каже Енгдал.
Он сматра да је грчка влада коначно схватила да мора да игра у „смртоносној игри моћи“ ради будућности своје земље на „асиметричан начин“ – односно Атина се окренула Москви и Пекингу након што је наишла на зид у преговорима са Тројком.
„Грчка је буквално ‘Ахилова пета’ за евро. Вашингтон и Волстрит задају ударце Атини са дивљаштвом невиђеним од азијске и руске економске кризе 1997. и 1998. године“, рекао је Енгдал.
Погођена тешком финансијском кризом крајем 2009, Грчка већ дуго времена очајнички тражи начин да се извуче из мера штедње које диктирају ЕУ.
„Инсистирањем да Грчка примени додатне мере штедње, Немачка очигледно заборавља лекцију из 1930-тих, односно да штедња не решава дужничку кризу, већ само истински привредни раст“, рекао је Енгдал.
Он је подсетио да је руски председник понудио Грчкој уносан посао – учешће у гасоводу „Турски ток“, чиме ће Атина постати један од најјачих дистрибутивних центара енергената у Европи.
„Ципрасов састанак са руским председником Владимиром Путином био је корак у добром правцу који би могао да измени будућност Грчке и целе ЕУ“, рекао је Енгдал.
Са своје стране, Ципрас се обавезао да неће подржати додатне санкције против Русије што је изазвало бес у Вашингтону, који је описао Атину као руског „тројанског коња“, каже он.
Међутим, тврди Енгдал, нити ће „Ахилове пете“ нити „тројански коњи“ помоћи да се реше економски проблеми Грчке и финансијска криза са којом ће се неизбежно суочити ЕУ.
„Оно што се нико у Берлину, Паризу или Риму не усуђује да каже јесте реалност да земље ЕУ умиру. Демографски, економски и морално оне су на самрти“, рекао је Енгдал.
Срна