Србија

Винча: Отров зрачи на све стране

У „Нуклеарним објектима“, у Винчи у среду створени нови проблеми у вези са чувањем отпада. Нико не контролише складиштење радиоактивног материјала, нити где га све има по Србији

КОМИСИЈА је у среду почела истрагу у ЈП „Нуклеарни објекти Србије“ о догађају од 19. априла, када је петоро радника било изложено дозама зрачења већим од дозвољених. Шта се заправо догодило, да ли је то оставило последице на здравље радника и да ли је манипулисање радиоактивним сребром у базену могло да буде безбедније, биће познато тек за десет дана.

Истовремено, полемика између челних људи ЈП НОС и запослених инжењера прешла је границе толеранције. Директор др Јагош Раичевић у среду је још једном рекао како акцидента није било, док са друге стране, инжењери тврде да се свака непредвиђена ситуација назива акцидентом. А ова је то, свакако, била.

ОЗРАЧЕНО СРЕБРО ЧЕКА ПОЛА ВЕКА ЗА комад озраченог сребра, који је 19. априла повећао радиоактивност око базена, крај реактора, нико није знао да постоји и да је ту смештен више од пола века. И сами инжењери и техничари изненадили су се када су га пронашли у једном од канала на дну базена са радиоактивном водом.

Говорећи о овом догађају, Раичевић и проф. др Уранија Козмидис Лубурић, преседница УО продузећа, указали су и на нове проблеме, говорећи да, заправо, нико не зна где све у Србији има радиоактивних материјала који зраче, а требало би да се налазе искључиво у надлежности ЈП НОС.

– Пословима са радиоактивним материјалима, попут јављача пожара или громобрана, који би по закону одавно требало да су уклоњени са свих објеката, може да се бави било ко – каже Раичевић. – То је уносан посао, јер око хиљаду евра кошта скидање само једног радиоактивног громобрана. Многи само узму новац и скину, рецимо, громобран, али га никад не донесу у хангаре ЈП НОС на безбедно складиштење, него га баце где стигну.

За овакве манипулације оптужили су понајвише запослене у Институту „Винча“, од којих, кажу, многи имају приватни бизнис у области радиоактивног отпада. Зато су, речено је у среду у НОС, подруми Института пуни озрачених материјала. Не зна се ни шта, ни колико зрачи.

– И проблеме у ЈП НОС јавности жели да подметне наша конкуренција – сматра Козмидис Лубурићева. – Колико се не води рачуна о овим стварима, показује и да су, рецимо, на Техничком факултету у Новом Саду, где сам запослена, платили Ромима да скину радиоактивне јављаче пожара.

 

САСТАВ КОМИСИЈЕ – СУКОБ ИНТЕРЕСА У ЈП НОС незадовољни су што у комисији која је у среду почела да истражује спорни догађај, када је зрачење било повећано, нема представника Агенције за заштиту од јонизујућег зрачења, а има двоје њихових колега из Института „Винча“. Они су им, кажу, конкуренција, па би могло да буде сукоба интереса.

 

А из „Винче“ кажу да не виде разлог зашто из НОС упиру прстом у њих.

– Боље би било да се баве проблемима у сопственим дворишту, него да пребацују лоптицу у наше – каже за „Новости“ Јован Недељковић, директор Института „Винча“. – Они су формирани да би се бавили реактором и хангарима, а не громобранима. А наши међусобни односи немају никакве везе са проблемима у НОС.

А за подстицање проблема у ЈП НОС, у овом предузећу „лоцирали су“ неколико спољних непријатеља. Један је, по свему судећи, и Агенција за заштиту од јонизујућег зрачења (СРПНА), коју оптужују да одуговлачи са издавањем лиценце за хангар 3, у коме треба да буде безбедно ускладиштен сав нуклеарни отпад који се деценијама чува у „Винчи“.

– Хангари 1 и 2, у којима се сад чувају бурићи са отпадом, у таквом су стању да у њима није добро држати ни кокошке, а камоли радиоактивни отпад. Немамо појма чега све има у тим складиштима – упозорава Козмидис Лубурићева. – Не знам зашто нам већ не издају лиценцу, да можемо сав тај материјал да сместимо на сигурно. А ако не радимо добро, нека нам узму лиценцу.

И док директорка СРПНА каже да су из ЈП НОС тражили само лиценцу за хангар 3, а не и за остале објекте и делатности, у овом предузећу тврде другачије. Споре се и око тога да ли је била потребна дозвола Агенције за спорну акцију изведену 19. априла. Све у свему, иако би област нуклеарне сигурности и безбедности требало да буде уређена више него било која друга, у раду са озраченим материјалном има, очигледно, исувише пропуста.

Недавно је пукла цев у подруму „Винче“, па се вода излила на радиоактивни материјал, коме ту није било место. Против бившег директора поднета је пријава због непоштовања прописа о јавним набавкама. Садашњи челни људи покренули су кривичне пријаве против још неколико бивших. Када су копани темељи за хангар 3, откривени су извори зрачења у земљи, за које нико није знао. И док се неправилности откривају једна по једна, грађани нису сигурни да ли и са депонија поред којих пролазе не зрачи понешто од материјала који би требало да је безбедно ускладиштен.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!