Свет

Виртуелна вода

23.03.2012. – За само једну шољу кафе потроши се до 140 литара воде

„Вода и прехрамбена безбедност“ тема је коју је одредила Генерална скупштина УН за овогодишњи Светски дан воде, који се према традицији обележава 22. марта. Агенда се односи на све јер је очување водених резерви кључ за просперитет човечанства у XXI веку.

Док пијемо јутарњу кафу не мислимо на то да се током узгоја, прераде и транспорта кафе за само једну шољу тог пића потроши до 140 литара воде. То је виртуелна вода, према дефиницији модерне науке. Данас за водом постоји већа потражња него за мноштвом других ресурса заједно, каже директор за научни рад Института за проблеме воде Руске академије наука Александар Гељфман.

Њене резерве на Земљи су изузетно велике. Али су могућности њиховог коришћења јако ограничене. Пре свега због природних чинилаца укључујући и оне економске. Очигледан је мањак воде. Томе доприноси и развој светске економије и демографска „експлозија“ 

Једна од највећих река на свету Хоангхо стиже до океана само три недеље у години. У осталом периоду њену воду за своје потребе ваде становници Кине. Постоје региони где је ситуација још критичнија. На пример територија Африке, која чини више од 13 одсто светских копнених површина, има само један одсто питке воде.

Русија се сматра другом државом на свету која има највеће резерве воде. На првом месту је Бразил. Али је то богатство неједнако распоређено по руској територији. У периоду нижег водостаја у рекама на великим површинама које укључују центар и југ европског дела Русије, југ Урала, Сибира и Северног Кавказа, настаје недостатак воде.

Стручњаци пружају чак три перспективне прогнозе. Оптимистичну, средњу и песимистичну. Према овој последњој за неколико деценија у европском делу Русије, као и у целом свету, настаће криза воде. Није искључено да ће вода до тада постати скупља од бензина. Шта да се ради? Ево једне од могућих опција. Руске реке, поготово у Сибиру, теку у правцу меридијана. Зато би их требало повезати каналима по паралелама. Осим тога могао би се изградити цевовод за транспорт воде из Бајкалског језера, које садржи 20 одсто светских резерви питке воде, у европски део Русије.

Данас све више добија на значају и питање прочишћавања воде, од које 20 одсто није за пиће. Уз то, језера која се налазе на великој надморској висини у Алпима загађена су исто толико колико и она у равницама. Криве су падавине које садрже токсичне супстанце. Стратегијом Русије за воду до 2020. предвиђено је, између осталог, вишеструко повећање казни за предузећа која загађују воде.

Задатак сваког човека на планети јесте да се са великом пажњом односи према водама. У просеку највише воде троше Немси и Американци, 295 и 180 лиатара дневно.

 

Извор: Голос России
[youtube id=“gSxaVcJ1sDA“ width=“600″ height=“350″]

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!