Свет

Вирус сепаратизма у телу ЕУ

22.09.2012. –

Актуална криза у ЕУ која има финансијску основу, крије у себи опасна политичка зрна. Једно од њих је раст сепаратистичких расположења на простору јединствене Европе. И све већу претњу представља источноевропска фаланга са својим сложеним историјским наслеђем, сматра аналитичар Петар Искендеров.

Када се говори о опасности новог прекрајања европских граница, има се у виду пре свега Балкан, ово европско буре барута. Потенцијалн распада на простору бивше Југославије још није исцрпљен. И посебну забринутост изазива околност да актуелни балкански сепаратизам, за разлику од догађаја 90-их година, има специфичан етнички карактер.

Данас се сепаратизам у Источној Европи спустио на ниво етничких заједница и територија. У улози локомитиве датог опасног и непредвидивог процеса иступају Албанци – при томе не само у покрајини Косово. Лидери македонских албанаца наговештају властима Бугарске да је пожељно да се БЈР Македонија распадне на бугарски и албански део. Неколико стотина легалних и илегалних становника северне Грчке албанске националности спремно је да код себе понови косовски сценарио.

Подлога за сепаратизам узгајана вековима постоји и на простору Централне и Источне Европе. Лидери Мађарске и Словачке у последње време превише слободно тумаче своју историјску прошлост, када су њихове територије биле у саставу јединствене државе, Хабзубрушке монархије. На пример, актуелни премијер Мађарске Виктор Орбан претендује на улогу савременог ујединитеља мађарских земаља – од Јадрана до Буковине и од Беча до Трансилваније.

Док мађарски националисти сањају о повратку Трансилваније, званични Букурешт исто тако активно разматра о неправедности актуелних граница. Тежња великорумунских кругова на челу којих се данас нашао председник Румуније Трајан Бесеску да придружи молдавске територије оваплоћује се у иста дејства као и политика Будимпеште у погледу трансилванијуских Мађара: великодушна подела пасоша и финансијских грантова уз пратњу изјава о неправедности резултата светских ратова – између осталог другог светског. Не чуди што прорумунско руководство саме Молдавије са своје стране прихвата сличне сигнале у духу повољном по себе. Оно је спремно да у сваком тренутку спроведе сопствени мали победоносни рат против Придњестровља које је изјавило своје самоопредељење.

Списак актуелних и потенцијалних сепаратистичких жаришта на еврпској карти може се наставити до у бескрај. А првобитни узрок има комплексни карактер – преседан косовског сепаратизма оружано-терористичке природе уз подршку од стране Запада, између осталог НАТО-а и ЕУ, говори експерт Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за славистику РАН Ана Филимонова.

– Претња од диверзантско-териростичке активности за Европу пре свега потиче са територије квазидржаве Косово. Она такође јача захваљујући деловању договарајућих снага и структура Запада које подржавају “Косово”. Постоје међународне институције. Сличне проблеме треба постављати и решавати како у правном, тако и у дипломатском погледу. Међунаордно право ипак треба да буде на стражи законитости.

У покушају да се постави препрека на путу сепаратизма у источноевропским земљама ЕУ је још 1999. године увела Пакт стабилности за Југоисточну Европу. У његовој основи лежао је принцип решавања социјално-економских и других проблема сваке од земаља региона изоловано од осталих. Како је окарактерисао ту ситуацију професор јавног права Универзитета у Приштини Енвер Хасани, реч је о политици фокусираној на држави, а не на територији. Ипак развој ситуације око Косова и активизација сепаратизма у другим регионима Источне Европе су показали да ЕУ није пошло за руком да заустави вирус сепаратизма на својим границама. А многи на Западу изгледа томе нису ни тежили.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!