Економија

Више од половине примања оде на храну и стан

Просечно домаћинство у Србији за најнужње егзистенцијалне потребе, трошкове хране и становања, мора да издвоји скоро 60 процената месечних примања, што показује да је куповна моћ становништва изузетно ниска, изјавио је данас сарадник Института за истраживање тржишта (ИЗИТ) Саша Ђоговић.

Ђоговић је, на конференцији за новинаре, рекао да је чак 42,3 одсто расположивих примања трочлано домаћинство у Србији у првом тромесечју 2011. издвајало за куповину хране и безалкохолних пића док је на трошкове становања, воде, струје и гаса одлазило 16,9 одсто.

Према његовим речима, у првом кварталу 2011. године повећани су издаци за цигарете и алкохолна пића са 4,2 одсто у истом периоду прошле године на 4,4 одсто.

– То је последица поскупљења дувана и алкохолних пића због нивелисања акцизне политике, али и све веће нервозе и турбуленација у свакодневном животу, које се потискују умирујућим дејством конзумације алкохола или пак цигарета – упозорио је Ђоговић.

Он је додао да се у првом кварталу прошле године на куповину обуће и одеће издвајало 5,1 одсто расположивих прихода домаћинства, а у истом периоду 2011. године 4,6 одсто.

Тај аналитичар је истакао да се врло мало издваја за културу – 3,5 одсто просечних месечних примања, образовање 0,9 одсто и здравство3,9 одсто.

Ђоговић је подсетио да је у априлу 2011. године стандардна потрошачка корпа у Србији вредела 56.199 динара док је минимална потрошака корпа вредела 30.236 динара.

За покриће стандардне потрошачке корпе требало је располагати са 1,43 просечне нето зараде, а минималне 0,77 те зараде.

 

Тањуг

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!