На подручју општине Мерошина почела је берба вишања, а чувена облачинска вишња доброг је квалитета, али произвођачи брину због ниске откупне цене.
У том крају је око 2.000 хектара површине под вишњама, а петина производње вишања у Србији долази из овог краја
Род је солидан, али су произвођачи незадовољни због ниске откупне цене. Они кажу да са 30 динара по килограму немају баш никакву рачуницу.
Зоран Јовић, један од већих произвођача у овом крају и сарадник у општини Мерошина, каже да су ове године мање-више имали среће што се рода тиче, имајући у виду временске неприлике.
„Род вишања је ове године можда нешто мањи у односу на године уназад, али је зато квалитет у многоме бољи“, каже Јовић.
Оно чиме нису задовољни већ неколико година је ниска откупна цена.
„Са тридесет динара по килограму у сваком случају се не може никако из једног простог разлога, јер је цена бербе 20ак динара, а цена производње 40ак евро центи горе-доле, зависи од приноса по јединици површине. Тако да са ценом од 30 динара када пољоприврдни произвођачи плате бербу морају да уложе из џепа још неких десетак динара и више да покрију трошкове производње“, наводи он за ПРВУ ТВ и додаје д аимају и цену од 50 динара и то је квалитетнија вишња.
„Један мали број хладњачара купује такву робу за један виши облик прераде, али њих је сва мање и мање“.
Kако наводи, пољопривредни произвођачи 12 месеци улажу у производњу и онда у периоду бербе немају адекватне цене већ добијају од купаца цену, добијају рокове плаћања и буде им плаћено – ако имају срећу.
Општина Мерошина имала је једну од највећих хладњача у старој Југославији, али је она у проблемима већ деценијама.
„И што јер најгоре то је један гордијев чвор у којем нико не може да вам каже у којој је она сада фази, зашто је дотле дошла и кад ће се проблем решити, а без прерађивачких капацитета воћари немају никакве шансе“, навео је.
Б92, ПРВА ТВ
Vucucu dolazi ovamo u toplicki kraj regilisi otkup visnja ..beograd zajebi ..tamo mozes i kasnije da resis problem