После одлуке Мађарске да фактички затвори своју границу, Србија ће највероватније постати нека врста платформе у избегличкој кризи, места на коме би се организовала селекција избеглица на оне који имају право на азил и на оне који не могу да га добију. Одатле би се они који добију азил транспортовали у европске земље прихвата, а они који су одбијени били би присилно враћани у државе порекла.
Ову оцену изнео је јуче у Европском парламенту у Бриселу, Антонио Гутереш, високи комесар УН за избеглице, иначе аутор програма за решавање избегличке кризе који је прихватила ЕУ и који се заснива на успостављању координационих центара за прихват и селекцију избеглица и миграната.
Гутереш је рекао да „не зна шта ће да се десити на мађарској граници, али да је извесно да је хитна помоћ неопходна Србији“.
– Потребно је да у Србији брзо установимо капацитете за систематски пријем (избеглица) и вероватно за програм релокације – пребацивања избеглица у треће земље уколико Србија буде примила велики број – рекао је Гутереш обраћајући се члановима Одбора за спољне послове ЕП.
– Србија ће бити место на које ћемо се концентрисати, то је неизбежно – рекао је Гутереш. – Ако не употребимо Србију такође као платформу за релокацију – односно пребацивање у треће земље и за враћање у земље порекла – у том случају имаћемо веома велике проблеме.
Лекција арапских посланика
На састанак у ЕП јуче су били позвани и арапски посланици из Либије, Марока и Туниса као и представници турског парламента који су сви од реда одржали лекцију из достојанства својим европским колегама од којих су добили аплауз. „Европа треба да призна своје грешке и учини све да их исправи колико је могуће. Не можете да свргавате диктаторе какав је, без сумње био Гадафи, да избомбардујете и да затим у својим авионима одете кући као да ништа није било не предвидевши при том шта ће бити после и препуштајући тамошњи народ хаосу – све то у име људских права“, рекао је посланик из Туниса.
Он је додао и да не верује да ће и Србија почети да избацује избеглице и оценио да је српска влада „до сада била врло коректна“.
О томе како је Европа пустила кризу да достигне усијање сведочио је турски посланик који је рекао да од 2011. у његову земљу дошло два милиона избеглица из Сирије. Турска је инвестирала више од милијарду евра за њихов прихват, давала је државне стипендије студентима, а да је ЕУ при том реаговала симболичном подршком. Слично је са Либаном у коме живи око два милиона избеглица из Сирије. Сада када је коначно криза кулминирала – Турској се више не дају комплименти да је држава-модел.
Н. Јокић – Вести