Београд — Председник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић оценио је да Влада Србије прикрива лоше стање у привреди.
„Стање у економији и привреди Србије изузетно је тешко, сви трендови негативни и да показују да нисмо изашли из рецесије“, рекао је Кнежевић агенцији Бета.
Он је казао да је због такавог стања Асоцијација малих и средњих предузећа затражила ванредну седнице Скупштине Србије о стању у привреди.
„Одбору Скупштине Србије за привреду и регионални развој изнели смо своје разлоге и рекли да је 9.000 људи у прва два месеца ове године изгубило посао, 1.800 трговинских радњи више је затворено него што је отворено, а пад промета у малопродаји је 16 одсто и то угрожава свако пословање“, казао је Кнежевић.
Он је нагласио и да је велики број фирми у Србији у блокади, да 97.000 фирми исплаћује порезе и доприносе а не исплаћује и плате, док 14.000 фирми не исплаћује ни једно и друго.
„Обећано нам је да ће се сазвати заједничка седница Одбора за привреду и Одбора за буџет и финансије, на којој би привредници и људи од струке дефинисали ургентне краткорочне и дугорочне мере за опоравак и захтевали формирање једног радног тела које ће свакодневно радити на санирању изузето тешког стања у привреди“, казао је он.
По Кнежевићевим речима, то радно тело би чинили државни секретари неколико министарстава, правосуђа, трговине, економије, привреде и финансија, као и један број представника удружења послодаваца, привредника и људи од струке и науке.
„Не можемо више препуштати да се то ради из једног министарства, јер се низ проблема тиче више министарстава и могуће их је решити само са удруженим снагама“, казао је он.
Кнежевић је нагласио и да би расправа у Скупштини Србије о привреди требало да доведе до измена неких закона, и до доношења оних који сада не постоје, као што је закон о занатству.
За Асоцијацију малих и средњих предузећа ургентне мере су, како је додао, генерално уређивање земље, што значи да прво треба да се попишу сва правна лица, да се дефинише њихов правни и економски статус, да се види колика је задуженост фирми, колико фирми није приватизовано, које су реприватизоване и колико је предузећа у реструктурирању и да се донесу планови њихових санирања.
Привреда Србије, по речима Кнежевића, укупно дугује 22 милијарде евра, а само за камате се годишње отплаћује 97 одсто бруто производа прерађивачке индустрије, односно скоро све што се произведе иде на име камата.
„Нема никаквих мера Владе Србије за растерећење привреде, већ само покушаја да се смање нека изадвајања којима се локалним заједницама закида 16 милијарди динара, а тај новац се пребацују пензионом фонду, иако да је то пресипање из шупљег у празно“, казао је председник Асоцијације малих и средњих предузећа.
Он је додао и да је та асоцијација на Закон о редовности плаћања доставила 12 примедби и да је указивала да се он не примењив јер полази од погрешне претпоставке – да сви имају новаца и држава и јавна предузећа и локалне заједнице, али да неће да плате, а то није истина.
БЕТА
„Влада крије лоше стање у привреди“ http://t.co/n1psccBjLK #EU #Ekonomija #privreda #lopovi #mafija #kriminal #Srbija #Србија