Економија

Влада наставља да наноси штету пензионерима

Изјава Зорана Ивошевића, бившег судије Врховног суда и универзитетског професора у пензији

Предлогом закона о изменама и допунама закона о ПИО Влада Републике Србије наноси још једну неправду пензионерима које је оштетила пре четири године доношењем противуставног Закона о привременом уређењу начина исплате пензија.

Заменик шефа посланичке групе ДС Балша Божовић је у име целе опозиције предлагао закон којим би се пензионерима вратило оно што им је противправно одузето. Али, не у односу на 2014. годину, него у односу на висину пензије коју би корисник остварио да Закон о привременом уређивању начина исплате пензија није донет. Притом се мора узети у обзир и то да су пензије, док је тај закон био на снази, реално умањиване суспензијом њиховог априлског и октобарског усклађивања са повећањем трошкова живота. Корисници пензија и њихови наследници имају право и на камату. Пошто грађани плаћају камату кад су у доцњи са обавезама према држави, онда и држава мора да плати камату због доцње грађанима.

Уместо да прихвати предлог којим би се заштитила права пензионера и исправила неправда која им је противправно нанета, Влада се определила за модел у ком за пензионере нема ни правде ни сигурности. Тврдећи да је исплата на основу Закона о привременом уређењу исплате пензија коначна, Влада потврђује да нема никакву намеру да пензионере икада обештети за оно што им је одузела, а, како Фискални савет упозорава, и будуће исплате и евентуална увећања зависиће од воље власти, а не од формула утврђених законима.

Уколико неправда према њима не буде исправљена, пензионере ништа неће спречити да потраже правду изван граница ове земље, али она ће кад-тад бити задовољена. Макар и у Стразбуру.

Информативна служба Демократске странке

Један коментар

  1. Postoje više kriterijumi za ocenu ekonomskog napredka jedne zemlje. Kao parametar za praćenje ekonomske snage jedne zemlje služi BDP. BDP u Belgiji u 2017. godini bio je 47.000 $/stanovniku i porast je 1,7%, u Luksemburgu, koji ima 600.000 stanovnika, imao BDP u 2017. 110.000 $/stanovniku i porast je 3,4%. Srbija imala je porast BDP za 1,9% i iznosi 6.234,40 $/stanovniku. Po relativnom pokazatelju Srbija po porastu BDP u drugom kvartalu 2018. godini od 4,8% deli drugo mesto iza Poljske. Ako se uporedi, da bi stigli Belgiju po BDP nama treba porast od 7,54 puta ili 754%. BDP u Srbiji, a sa porastom od 4,8% u apsolutnom iznosu je 6.534 $/stanovniku (broj stanovnika 7.020.858). Po procentualnom porastu BDP, Srbija je u vrhu Evrope (na kraju godine se očekuje peto mesto, sa 28. mesta u 2017.), a po apsolutnoj vrednosti, ono što stvarno je na raspolaganju, je na dnu Evrope, a prosečna neto plata u junu 2018. godine je 49 226 дин, 417 евра i prosečna penzija 24.980 dinara, 211 evra, i samo smo ispred Albanije (378 evra) i Makedonije (376 evra), dok više od nas zarađuju u BiH (440 evra), Crnoj Gori (512 evra), Hrvatskoj (832 evra), Sloveniji (1.077), Mađarskoj (703), Rumuniji (535) i Bugarskoj (457 evra).Situacija je još pesimističnija, ako se uporedimosa ekonomski najmoćnijim zemljama Evropske unije. Podaci pokazuju da je u Velikoj Britaniji neto plata 1.990 evra, Francuskoj 2.157, Nemačkoj 3.771, Italiji 1.758, Austriji 2.324, Danskoj 3.270 evra. O povećanju penzije, kao papagaji, političari se utrkuju već devet meseci, a o otimačini penzije i vraćanje otetog ni reči. Niko nije zabranio da se narod zamajava nelogičnostima. Da nije zlatno doba stiglo u Srbiju, pokazuje beda, gladi i jadi, standard najniži je u Evropi, na nivou podsaharske Afrike. Znači da je stiglo, ne zlatno doba, već rđavo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!