Транспарентност Србија оценила је данас да је недопустиво да државни органи крију важна документа од јавности и да се казне за то плаћају из буџета, односно новцем грађана.
У саопштењу Транспарентности објављеном на Фејсбуку, наводи се да је та организација добила закључак Повереника за информације од јавног значаја, који је изрекао казну од 20.000 динара Министарству природних ресурса, рударства и просторног планирања јер је одбило да достави Студију оправданости пројекта изградње канала Дунав-Морава-Вардар онима који су тражили тај документ.
Додаје се да је случај са Студијом о изградњи канала “само још један показатељ недовољне транспарентности владе када је реч о економским споразумима са партнерима из иностранства и изградњи инфраструктурних објеката”.
– Указивано је много пута да је ова област једна од најпроблематичнијих са становишта борбе против корупције, али се она није нашла у коначном тексту антикорупцијске стратегије, а ни упракси нема никаквог напретка- наводи се у саопштењу
– Уместо да јавно прокламована борба против корупције донесе суштинске промене у овој области, јавности и даље нису доступни документи као што су меморандуми о соларним електранама (закључени у доба претходне Владе) или споразуми између ЈАТ-а и Етихада-
Додаје се да је “апсурдно” да се новчане казне због кршења закона плаћају из буџета, уместо да их плате одговорни руководиоци.
Зато је потребно што пре усвојити измене Закона о слободном приступу информација од јавног значаја које су повучене из скупштинске процедуре после формирања владе 2012, али до сада нису поново предложене, саопштила је Транспарентност Србија. Београду недостаје 2.000 полицајаца.
Бета
https://www.youtube.com/watch?v=BfDWaz5vu10