Владика немачки Григорије је по доласку у Диселдорф увео једну „новотарију“, која је и шокирала и затекла тамошње вернике и свештенство.
По сведочењу једног свештеника из те епархије (име и презиме познато редакцији), он им је послао допис о увођењу такозваног епархијала поред постојећег парохијала, односно годишњег прилога породице или појединца црквеној општини којој припада (имају га све епархије). У документу се каже да новац треба да траже искључиво од добростојећих људи и да прилог не сме да буде мањи од 50 евра.
Свештеник који нам је проследио допис каже да је најлуђе у целој причи то што је Григорије написао да ће и сам сваког месеца од своје плате издвајати 150 евра на име тог епархијала…
– Kоји на крају опет иде њему у џеп. То вам је као када би свештеник у цркви стављао паре у корпицу да би подстакао и друге вернике да то чине, иако те паре на крају иду њему. Владика је јасно написао да се они који стално плаћају парохијал не узимају у обзир када је реч о прикупљању епархијала. Овако нешто стварно до сада није виђено у СПЦ – сведочи наш саговорник.
Верски аналитичар Жељко Ињац упознат је са том ситуацијом и наводи да су свештеници у Немачкој уплашени…
– Постоји велика разлика између парохијала и епархијала. Парохијал имају многе епархије и плаћају га на нивоу парохије чланови цркве на добровољној основи. Једино у Босни и Херцеговини не постоји традиција парохијала. Епархијал је нешто што не постоји нигде. То је некаква новотарија. Свештеници у Немачкој су уплашени. Боје се за своја места и стога су почели да скупљају тај фамозни епархијал. Од појединих имућнијих Срба су добијали једнократне уплате и до 10.000 евра. Незадовољство оваквим потезима владике Григорија расте у Немачкој, нарочито у Берлину – каже наш саговорник и додаје:
– Читава прича са донаторском вечером је исконструисана да би се од Срба у Немачкој узело што више новаца.
Ало.рс
Hajde sad, nisam insajder da znam tacno, ali smo mogli cuti iz intervjua vladike Grigorija, da SPC u Nemackoj uospte nema status crkve, vec je u toj drzavi na nivou udruzenja gradjana?! za razliku od Rumunske, Grcke, Ruske pravoslavne crkve itd. On je rekao da je njegov pravni tim to pokrenuo i da veruje da ce se ta stvar u Nemackoj resiti, jer ima izgleda da uspe (to je ocigledno propust prethodnika). Inace, crkve u Nemackoj se finansiraju od drzave preko poreza koji vernici placaju. Sve ovo, dakle, sto ste napisali, ne mora da bude minus, vec mozda bas bolja organizacija dok SPC ne dobije drugaciji status, ali hajde da vidimo sta ce od svega ispasti.