Председник Русије Владимир Путин одговара на питања грађана у оквиру „Директне линије“. Међу главним питањима ове године су економска ситуација у земљи, као и социјални и свакодневни проблеми.
Традиционална телевизијска „Директна линија“ први пут је одржана током Путиновог првог председничког мандата, 24. децембра 2001. године, и трајала је 4 сата и 47 минута. Од 2004. до 2012. године није се одржавала.
Последња „Директна линија“ је одржана 16. априла 2015. године. На њој је оборен рекорд у броју постављених питања — више од три милиона телефонских позива и СМС порука. Током 3 сата и 57 минута, шеф државе је одговорио на 74 питања, док су у програм били укључени руски грађани из 6 региона.
Сиријска армија спремна за озбиљне офанзивне операције
Сиријска армија је у овом тренутку способна да изводи озбиљне офанзивне операције, оценио је руски председник Владимир Путин.
„Скрећем вашу пажњу на то да смо знатан део наше (војне) групације повукли, али после повлачења смо сиријску армију оставили у таквом стању да она уз подршку дела групације који је остао може да изводи озбиљне офанзивне операције“, рекао је Путин током „директне линије“ с грађанима Русије.
Према његовим речима, прекид ватре у Сирији треба да доведе до политичког решавања кризе.
„Рачунамо на то да ће непримењивање оружане силе с обе стране уз било чију подршку, укључујући нашу подршку, довести до смиривања ситуације у Сирији и политичког процеса. Треба створити устав, договорити се, сести за преговарачки сто. На основу устава треба спровести превремене изборе и на тај начин изаћи из кризе“, рекао је Путин.
Руски председник је додао да сиријска опозиција покушава да врати позиције изгубљене пре примирја, док сиријска армија то не чини.
Одговарајући на питање да ли је ослобођење сиријског града Алепа далеко, председник је навео да је око тог града „веома сложена ситуација“.
„Тамо је такозвана наоружана опозиција, а поред ње је Нусра фронт, организација која је на међународном нивоу проглашена терористичком“, рекао је Путин.
Према његовим речима, сиријска армија нема потребу да побољшава свој положај јер је пре објављивања примирја учинила оно што је желела, уз подршку руске авијације.
Путин је додао да „тамо углавном не ратује сиријска армија него курдске формације и неке друге наоружане групације — и међу собом и против Курда“.
„Пажљиво то пратимо и, наравно, учинићемо све да се ситуација не погорша“, закључио је председник.
Немамо проблема са Турском, већ са њеним лидером
Русија сматра Турску својим пријатељем, али има проблема с појединим политичарима у тој земљи, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
„Ми са суседима, у целини гледано, имамо веома добре односе. И исту ту Турску сматрамо својим пријатељем, а турски народ пријатељским народом с којим ћемо, свакако, градити најбоље добросуседске односе. Проблеме имамо с појединим политичарима (Турске) чије понашање сматрамо неадекватним. И на одговарајући начин на то реагујемо. Али радимо, као што видите, мирно, без икаквих наглих потеза и самоуверено“, рекао је Путин током „директне линије“ с грађанима Русије.
Према његовим речима, руководство Турске не бори се толико против терориста, колико с њима сарађује.
Египат и Турска тренутно нису способни да гарантују безбедност руским туристима, али Египат се барем бори против терориста за разлику од Турске
Одговарајући на питање о томе када ће бити обновљен авио-саобраћај с Египтом и чартер летови у Турску, Путин је рекао да ће те одлуке бити донете уз вођење рачуна о безбедности руских туриста.
Путин је истакао да се Каиро у овом тренутку бори против екстремиста на Синајском полуострву, где се редовно дешавају терористички напади.
„Што се тиче Турске, ту видимо сличну слику. Истина, према нашем мишљењу, данашње руководство Турске не бори се толико против екстремиста колико с њима сарађује“, рекао је Путин.
Председник Русије је уверен да ће руководство Турске настојати да заштити безбедност туриста, али да је велико питање да ли ће моћи то да учини јер се на југу те земље практично води грађански рат.
„Више сам него уверен да ће руководство Турске тежити томе да заштити туристе, укључујући и наше, јер је то знатан део прихода у турском буџету: готово пет милиона туриста из Русије било је прошле године. Они ће се, наравно, трудити, не сумњам у то, али да ли ће то моћи да учине велико је питање јер ми, исто као и у случају Египта, немамо права да не кажемо грађанима да је одмор у Турској сада опасан“, рекао је Путин.
Сигурно ћу поћи на Крим да се одморим, барем на неколико дана
Руски председник је, такође, обећао да ће обавезно доћи на Крим на одмор.
„Засад о томе нисам размишљао, али обавезно ћу доћи на Крим, можда на неколико дана, како бих се и одморио. Хвала на позиву“, рекао је председник одговарајући на позив да дође на полуострво.
Немачки лист који је објавио „Панамске документе“ припада „Голдман Саксу“
У скандалу с панамским досијеом свуда „штрче уши“ налогодаваца, немачки лист који је објавио документе припада „Голдман Саксу“ из Америке, изјавио је председник Русије Владимир Путин током „директне линије“ с грађанима Русије.
„Знамо да су тамо сарадници америчких званичних установа. Чланак су први написали, где се он појавио… У ′Зидојче цајтунгу‘, а ’Зидојче цајтунг‘ је у медијском холдингу. А тај медијски холдинг припада америчкој финансијској корпорацији ’Голдман Сакс‘, односно свуда штрче уши налогодаваца, оне штрче, али се не црвене. И ми не треба да очекујемо од њих никакво покајање. Они ће се свакако тиме бавити и, што смо ближе изборима, то ће више бити таквих спинова“, изјавио је Путин.
Он је истакао да налогодавци морају да схвате да „питање није у конкретним људима и физичким лицима, коју год функцију у Русији да обављају него у земљи којом се не може манипулисати, не може се натерати да плеше како други свирају“.
„А ако с нама буду разговарали с поштовањем, онако како ми то чинимо, увек ћемо наћи решење којим ће сви бити задовољни, и ми и партнери. Треба једноставно радити с Русијом као с равноправним партнером — то је прави закључак на основу онога што се сада догађа“, рекао је председник.
Немачки „Зидојче цајтунг“ објавио је наводне документе панамске адвокатске фирме „Мосак Фонсека“ који, како тврди лист, сведоче о умешаности низа светских лидера у офшор послове или њиховој блискости тим пословима.
Аутентичност докумената није потврђена.
Робна размена Украјине са ЕУ пала за 23%, а са Русијом за 50%, од када је потписала ССП
Председник Русије Владимир Путин је изјавио да се нада да ће нова влада Украјине бити прагматична.
„Заинтересовани смо за то да Украјина стане на ноге да бисмо имали поузданог партнера и да се не би дешавало оно што се дешава, чак и у економији. Царинске тарифе с Европом су им сведене на нулу, а робна размена с Европом је пала за 23 одсто. С Русијом за 50 одсто. Ко је ту победио? Због чега су то учинили. Није јасно!“, рекао је Путин.
Руски председник је додао да се ипак нада да ће нова влада извести закључке из онога што се дешавало у последње време и да ће радити прагматично, у интересу народа, а не руководећи се фобијама или како би угодила неким иностраним структурама.
Путин је, међутим, рекао да засад нема став о новој украјинској влади јер не зна њен састав и њене планове.
„Знам само шта је било планирано да се уради и шта је урађено. Према мом мишљењу, крајем 2014. године украјинска влада је усвојила план, сада већ бивша украјинска влада, који је имао девет тачака. Испуњене су, и то не потпуно, две. А резултати су, наравно, тешки. Код нас често говоре да се нешто пребацује на плећа народа, данашња је Украјина управо тај случај“, додао је председник.
У Украјини су и председник, и премијер и цела опозиција повезани са Западом
Говорећи о кризи на југоистоку Украјине Путин је рекао да је Москва испунила све што је требало да учини за испуњавање одредби Минског споразума, а да је Запад требало да ради с Кијевом како би се испунио договор уместо стално понавља једно те исто о обавезама Русије.
Он је навео да су у Украјини „и председник, и премијер, бивши и будући, и цела опозиција на овај или онај начин повезани са западним земљама“.
„Утичите онда на њих. Због чега стално понављате једно те исто, сваки пут да Москва треба нешто да испуни. Све што смо били дужни да испунимо, ми смо испунили. Сами треба нешто да учине. Видећемо како ће се ситуација развијати. Спремни смо на сваки могући начин да допринесемо том процесу“, додао је председник.
Укидање санкција није реална опција, наставићемо да се боримо против америчког империјализма
Руски председник је истакао да не верује да ће Запад ускоро укинути санкције Русији.
– Укидање санкције не делује као реална опција сада. Уколико се санкције продуже, Русија ће продужити реципрочне мере – рекао је руски председник.
Путин је рекао и да није важно ко ће победити на америчким изборима, јер је проблем САД у њеним империјалним аспирацијама.
– Нас занима боља опција, а не ко је гори. Не мислим да ће се нешто драстично променити ако Хилари постане председница. У нашој историји са САД имали смо светле тренутке и сјајну сарадњу. И сада врло добро сарађујемо у одређеним пољима: борба против тероризма, ирански нуклеарни споразум… Није нам битан лидер САД. Они греше у томе што захтевају посебан статус, и што имају империјалистичке аспирације. Морају да науче да међународне партнере третирају равноправно и с поштовањем – рекао је Путин.
Не говорим често о свом приватном животу да то не би утицало на курс рубље и цену нафте
Питање о приватном животу: “Појавили су се наводи у медијима да се ваша бивша супруга преудала. Када ћете ви упознати Русију са вашом бољом половином?”
– С Људмилом имам сјајн однос, можда и бољи него кад смо били у браку. Знам да је срећна, и ја сам срећан због тога. Што се мене тиче, ја сам океј. Не знам да ли би било паметно да рекламирам свој приватни живот. Ко зна, можда то буде утицало на на курс рубље и цену нафте. Сада озбиљно, знам да људе то занима, али то заиста није важно. Народ бира депутате Думе да би радили, а не да би рекламирали интиму. Једном приликом ћу задовољити вашу радозналост, али опростите ми што се то неће десити данас – рекао је Путин.
Спутник, Блиц