Драгољуб Петровић
недеља, 5. фебруар 2012
За око 850 милиона евра, за колико је 47 корисника „народних пара” у 2010. години незаконито уговорило и платило јавне набавке, може да се изгради 15 мостова преко Дунава као што је онај нови, грандиозни код Бешке. Ванредна ситуација проглашена у 28 општина, а разматра се могућност проглашења ванредног стања на територији целе земље. Кошаркаши Хемофарма Штада заглављени два дана код Мостара. Шаљивџија из Бора позвао аеродром “Никола Тесла” и дежурним дисапечерима казао да је поставио бомбу велике разорне моћи у авиону „Ер Франса” који из Београда лети за Париз.
Где је још 15 мостова преко Дунава?
Код 47 провераваних министарстава, локалних самоуправа, управа при министарствима и јавних предузећа, утврђено је да су супротно закону у 2010. години извршене јавне набавке у укупном износу од око 850 милиона евра. Ово је, поред осталог, јавности недавно саопштио државни ревизор Радослав Сретеновић, представљајући извештај о ревизији Нацрта закона о завршном рачуну државног буџета за 2010. годину, пише Политика. А „колике су то паре” можда може да „дочара” следеће поређење. „Путеви Србије” и извођач радова аустријска „Алпина” потписали су 24. јануара меморандум којим је усаглашена цена изграђеног новог моста преко Дунава код Бешке од 5,64 милијарде динара, изјавио је Славољуб Тубић, помоћник генералног директора тог јавног предузећа. По садашњем курсу, то је око 53,7 милиона евра. Додуше, толико ће „Алпини” бити плаћено ако се установи да је одговорна за прекорачење рокова изградње. У супротном, према рачуници аустријске фирме, треба да добије још око 40 милиона евра. Дакле, за око 850 милиона евра, за колико је 47 корисника „народних пара” у 2010. години незаконито уговорило и платило јавне набавке (робу, услуге, извођење грађевинских радова), могло је да се уговори изградња 15 мостова преко Дунава као онај нови, грандиозни код Бешке.
Сибир у Србији
У већем делу Србије снег непрекидно пада, а метеоролози предвиђају да ће наставити да пада и током викенда. Саобраћај се одвија отежано. Ванредна ситуација проглашена у 28 општина, а разматра се могућност проглашења ванредног стања на територији целе земље. У Сијеници је најтеже, пишу Новости.
Алдин Ахметовић (11) из Гостуна спасао је 14 људи из снежне лавине која је затрпала неколико аутомобила и комбија на путу Бродарево – Бијело Поље.
Права драма настала је када се лавина обрушила на неколико места и блокирала пут, а у снежној мећави остали су заробљени путници. Захваљујући Алдину, који је видео обрушавање снега и позвао помоћ, спасиоци су брзо стигли па је избегнута велика трагедија, пише Прес.
“Сунце узгред пућне из своје ватрене луле, на Земљи људи зацвокоћу. Таман смо се свикли на хладноћу која се у кости увлачи, а најављују се леденији дани. У Београду ће се, осмог и деветог фебруара, жива у термометру спустити до 20. подељка испод нуле! Колико ли ће тек на Пештерској висоравни, увек најхладнијој? Сибир у Србији, кад неће Срби у Сибир! У марту наилази још један талас смрзавања, предвиђа за Политику дипл. инж. Милан Стеванчевић, зачетник оспораване соларне метеорологије у нас.
Кошаркаши Хемофарма у тунелу
Кошаркаши Хемофарма Штада су од петка ујутру, када су кренули за Широки Бријег, где би у недељу требало да одиграју меч 21. кола АБА лиге против истоимене екипе, па до суботе у ноћ преживљавали праву зимску драму. У аутобусу су укупно провели више од 40 сати, покушавајући да се кроз снежну олују пробију од Вршца, преко Београда и Сарајева до поменутог градића на југу Босне и Херцеговине, али су се на 20 километара од Мостара, на излазу из Јабланице, заглавили у снежним сметовима, пишу Новости.
„Мештанин Еврем Омеровић нам је неколико пута по овом снегу доносио мало хлеба, сира и воде, да се окрепимо. То нам је много значило и неизмерно смо му захвални. Чак нам је понудио и смештај у својој кући, која се налази око 500 метара од нас, али се надамо да ћемо ноћас, ипак, спавати у мостарском хотелу ‘Еро'“, стоји у СМС поруци кошаркаша Ивана Мараша која је објављена на сајту клуба, пише Блиц.
Шаљивџија блокирао аеродром “Никола Тесла”
Припадници Полицијске управе из Бора ухапсили су јуче свог суграђанина Братислава Јанковића (62) који је позвао аеродром “Никола Тесла” и дежурним диспечерима казао да је поставио бомбу велике разорне моћи у авиону „Ер Франса” који из Београда лети за Париз! Како Новости сазнају, због те дојаве аеродом “Никола Тесла” био је практично блокиран два сата, све док припадници специјалног одељења МУП Србије нису пречешљали сваки милиметар простора, након чега су установили да је информација да је у авиону Београд – Париз постављена бомба била – лажна!
Да евакуација не буде једино непријатно искуство путника на лету Ер Франса за Париз потрудиле су се и дежурне службе аеродрома „Никола Тесла“. Према писању Блица, након што је проверила авион и установила да бомбе нема, полиција је саопштила представницима аеродрома да безбедно могу да истоваре пртљаг путника. Међутим, наредних сат времена они нису хтели да приђу авиону, због чега су већ измалтретирани путници додатно били огорчени.
Законски систем шупаљ
Серија страшних и потресних догађаја који су обележили протеклу недељу неизбежно намећу питање да ли се сви у Србији баве својим послом и зашто је законски систем толико шупаљ да често штити нападаче уместо жртве и да у многобројним случајевима не предвиђа никакве казне за малолетнике.
Због тога смо постали средина у којој ђак у Пожаревцу силује друга пролази готово некажњено, а жртва са њим неколико дана иде у исти разред?! Насилни малолетник у Београду месецима боде ножем пролазнике и нико не реагује. Предузетник из Крагујевца се убио јер су судски извршитељи дошли да му плене кућу усред зиме. Брутална серија без краја…, оцењује Прес. Стручњаци страхују да ће, ако се нешто хитно не предузме, трагичних догађаја бити све више. Они кажу да осим закона које смо преписали од развијених земаља, иако нису примењиви на нашу реалност, највећи проблем представља девалвиран систем вредности.
Уз мост долази и канализација
Мост Београд – Борча требало би да буде изграђен за две године, а планови за леву обалу Дунава су велики и звуче сјајно: мост и саобраћајнице које иду уз њега гарантују долазак фирми и инвеститора, нова радна места и шансу да и насеља која су практично препуштена сама себи откад постоје, добију чудесни изум – канализацију, пише Прес. И пре него што је градња почела, појавили су се дежурни критичари који сматрају да за леву обалу Дунава он неће донети лепршавију будућност, а камоли нагли процват. Ипак, један аргумент је на контрастрани: то су људи говорили и када се градио Нови Београд. А испало је врло добро и за Земунце који су тврдили да неће крочити у њега јер за то и нема неке велике потребе. Од дугорочних планова гради се будућност, али грађанима сигурно најлепше звучи идеја да имају сређен водовод и канализацију. Саобраћајница која ће кренути од моста Земун – Борча требало би да временом реши и овај проблем, тако што ће потенцијални инвеститори на левој обали Дунава градити и одговарајућу инфраструктуру.
Кочнице за ЕУ код српских политичара
Код наших политичара постоје озбиљне кочнице када је у питању европски пут, јер у Европи неће моћи овако да владају. Самим тим, Европска унија није њихов искрени интерес. То није случај само са политичком елитом, већ са већином наших елита – од привредних до интелектуалних. Њима не иду у прилог правила која значе Европу, а која су корисна за грађане.
Ово у интервјуу за Новости каже историчар Дубравка Стојановић, која на молбу да наброји правила која сметају нашим политичарима, одговара: “Наши политичари су, на пример, навикли да имају више функција, а Европа то не дозвољава. Или, наша привредна сцена премрежена је монополима који су под партијском контролом, што је у европској тржишној утакмици незамисливо. Дакле, без европског притиска наши политичари би тешко сами спровели реформе које су болне за њих, а корисне за грађане. Онда је јасно и зашто смо тако далеко од ЕУ.”
Зафрановић: Овде су легитимни корупција, лаж и крађа
Данас су на овим просторима корупција, лаж и крађа легитимни начини егзистенције. То су законитости тржишне економије, које су агресивно ушле код нас. Док се не реши питање професије, односно док се не успостави ауторитет знања – да професионалаци из сваке струке дођу на водећа места с пуним поверењем, подршком и овлашћењима струке, дотле ће на овим просторима политика и подземље вући све конце наших живота – каже у разговору за Новости Лордан Зафрановић.
Бебе у пожаревачком затвору
Тренутно четворо малишана расте у пожаревачком женском затвору, а биће их још двоје за месец дана. С мајкама буду док не напуне годину. Ни дана дуже, пише Политика. Од изласка из породилишта Филип, Елеонора, Саша и Никола живе заједно, у скученој, али чистој просторији у зградици која је физички одвојена од других у затворском кругу. Ту су са мајкама које у Казнено-поправном заводу у Пожаревцу, једином за жене у Србији, окајавају грехе због којих им је суђено.
Ђоковићев крстић
Испод мајице „Серђо Такини“, у којој је Нован Ђоковић тријумфовао на Отвореном првенству Аустралије, милионски аудиторијум са свих континената који је пратио његов пут до пехара могао је да уочи скромни, православни дрвени крстић, који је на обичном канапу носио око врата. У преломном мечу на терену „Род Лејвер“ у Мелбурну гледаоци, барем они који разумеју српски, читали су са његових усана и узвик „Боже, помози ми“! Велику победу прославио је уз осмех олакшања, неколико пута се прекрстивши, пишу Новости. Ови детаљи са финалног меча у Мелбурну показују веру нашег најбољег тенисера. Ноле готово да не пропушта прилику да и јавно захвали Господу на победама које постиже. За љубав према народу и цркви СПЦ га је прошле године одликовала највишим признањем – Орденом светог Саве.
Медаља за преживљавање
Откако је самостална Србија је најбоље резултате постигла, несумњиво, у ватерполу: 2006. европски првак, 2007. четврта на свету, 2008. друга у Европи и трећа на Олимпијским играма, 2009. светски првак, 2010. трећа у Европи, 2011. друга на свету, 2012, за почетак, европски првак. А овог лета су и Олимпијске игре. Све те успехе наша репрезентација је постигла под вођством селектора Дејана Удовичића, који је на ту дужност постављен у невреме: државна заједница СЦГ се распадала, Београд је био домаћин Европског првенства, из репрезентације која је годину раније, 2005, у Монтреалу, постала светски првак готово половина није могла да игра јер се Црна Гора одвојила… Ипак, као што се из наведеног види (набројана су само најважнија такмичења) ризница нам је све богатија, пише Политика. “Медаља за нас значи – преживљавање. Не могу да замислим шта би било да их не освајамо. Природно, то тера напред, али и ствара вештачки притисак” – каже Удовичић.
Балкан: На Олимпијадама од Србије гора само Албанија
Од балканских држава на олимпијској сцени Србија је, рачунајући и трофеје наслеђене од СФРЈ, СРЈ и СЦГ, успешнија само од Албаније, пише Политика. Олимпијски тим Србије спрема се за Игре у Лондону овог лета с жељом да на стогодишњицу од дебија на олимпијској сцени освоји две медаље и да укупан број трофеја заокружи на 100. У досадашњих 98 медаља које баштини наш олимпијски комитет, било је доста трофеја које су освајали спортисти из других република СФРЈ.
Балкан Магазин