Интервју

“Власт се заноси ако мисли да за Косово постоји коначно решење”

Један од оснивача Српског националног форума на Косову у разговору за Глас Америке поставља питање да ли Срби са Косова и Метохије говоре истим језиком као и политичари у Београду?

– Председник Србије Томислав Николић не зна кључне ствари о Косову, а једна од њих је да не постоји коначно решење питања Косова, већ само његово решавање, каже за Глас Америке Момчило Трајковић, један од оснивача Српског националног форума.

Трајковић сматра да они који тренутно хоће да коначно реше проблем Косова, раде на штету државних и националних интереса Србије и Срба на Косову.

Српски национални форум, чији сте ви један од оснивача, затражио је пријем код председника Србије, Томислава Николића, да би, како сте навели, дали допринос у креирању коначног решења статуса Косова. Јесте ли добили одговор?

– Одговор није још стигао. Још је рано, јер смо пре два-три дана послали писмо, али очекујемо одговор, јер сматрамо да је тренутак врло озбиљан, а узимајући у обзир најаву председника Републике, да жели да консултује све релевантне снаге, ми сматрамо да неће заобићи нас са Косова и Метохије, који овде живимо и који желимо да учествујемо и да дамо допринос у креирању те политике.

Шта то председник Србије не зна, што бисте му ви рекли или саветовали?

-Па, сигурно да не зна све и плашим се да не зна кључне ствари. У самој његовој најави да ће донети платформу о коначном решењу питања Косова и Метохије, види се да у ствари, није баш најбољи познавалац ситуације на Косову и Метохији. За нас не постоји коначно решење. Они који се заносе да коначно реше проблем Косова, они раде на штету државних и националних интереса. Ми сматрамо да је за то потребан процес и да ће се кроз процес то питање моћи уствари решавати. Председник, а очигледно и српска политика, до сада су очигледно показали да знају шта неће, али не знају шта хоће. Ми желимо да поразговарамо са њима о томе шта уствари хоћемо. Ми нећемо независну државу Косово, ми желимо да Косово буде у оквиру Републике Србије, али како и на који начин? Онако, како је било пре неколико година или деценију? Тако очигледно да данас више не може. Шта је то и на који начин желимо да решавамо то питање, о томе желимо да разговарамо са председником.

Зашто Србија не зна шта ће са Косовом?

-Зато што нема националну стратегију, националну државну стратегију. То ни данас нема, чим председник тек сада најављује озбиљну државну стратегију да коначно реши проблем Косова. То говори да Србија до сада није имала стратегију. Ја сам сведок тога да Србија нема стратегију и зато остајем при ономе да Србија зна шта неће, а не зна шта хоће и то је кључни проблем. Чињеница да се сваке године пише пројекат, чињеница да се још увек нису на једном пројекту окупиле све националне и политичке снаге, чињеница да је српско национално биће на Косову и Метохији, разбијено на парампарчад, чињеница да нико не тежи да га окупи, чињеница да група интелектуалаца жели у ствари да то уради и да боље види него што виде они који тамо решавају проблем, у ствари говори да је појава Српског националног форума и наш захтев за пријем код председника и те како потребан”.

А што сте до сада ћутали? Где је до сада била та српска интелектуална елита, ти интелектуалци, ти политичари са искуством?

– Мислим да се није ћутало. Било је покушаја, али је велики притисак и страх. Где је данас наша интелигенција? Можете да замислите да Приштински универзитет у Митровици, са огромном интелектуалном и културном елитом, нема га нигде и ниједног момента се није нашао да учествује у процесима у доношењу разних одлука. Нико их не пита.

Зашто?

– Зато што систем не жели. Систем је угушио креативне снаге, интелектуалне снаге. Ја имам обичај у последње време да кажем, да је овај систем и ова политика, на сцену довела политички и интелектуални полусвет, који данас води главну улогу, а њихов задатак је, не да креативно мисле и предлажу онима који решавају нашу судбину, како и на који начин да се то питање реши, него да једноставно слушају и да буду даљински управљач преко кога ће се имплементирати политика, која очигледно, до сада нема резултата.

Премијер Србије Александар Вучић каже да народ не мора да зна баш сваки детаљ о разговорима између Београда и Приштине. Шта кажете на то и шта очекујете од наставка дијалога у Бриселу?

– Па мислим да премијер Вучић греши. Народ мора да зна све, мора да зна суштину, а он не зна ништа. Дакле, он не зна ни ситнице, не зна ни суштину. Он не зна суштину Бриселског споразума. И шта…сада као јагањци на клање?! Чекамо и видимо да сви идемо према ћорсокаку и сада ми треба да чекамо да нам неко из Београда да неке информације, неке ситнице, преко неког полусвета који овде долази, пролази и враћа се назад, нестаје, без икакве одговорности.

Ја мислим да је транспарентност у вођењу српске националне и државне политике, поготову када је у питању Косово и Метохија, прво питање, и у једном таквом вођењу политике, ми који овде живимо, можемо и да разумемо тежак проблем у коме се данас налази Србија. Дакле, ми морамо да разумемо Србију и да поклопимо наше интересе, интересе Срба који живе на Косову и Метохији и интересе наше државе. Нас не интересује решење у коме ћемо ми нестати као народ, да би се решило некакво српско питање. Нас интересује решење, у коме ћемо ми остати да овде живимо и у коме ћемо да будемо стуб Србије, а да би били стуб Србије, Србија мора да нам помогне да створимо једну аутентичну српску косовскометохијску политику, која ће бити у функцији српских националних и државних интереса и то је оно што је најспорније и то је оно што нас изазива да поставимо једно важно питање: Да ли истим језиком говоримо ми, Срби са Косова и Метохије и београдска политика?

 

Глас Америке

фото: А.Чукић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!