БЕОГРАД – Одлука Русије да од 1. августа обустави увоз свежег воћа и поврћа из Пољске због појаве вишка пестицида и неких инсеката, није нешто што Србији може повећати извоз, јер је реч о привременој мери, оценила је представница Асоцијације воћара и повртара „Полодови Србије“ Евица Михаљевић.
Она је и изјави за Тањуг казала да не верује да ће та мера Русије дуго трајати, јер су Пољаци велики и озбиљни произвођачи и сигурно ће покушати да отклоне проблеме који су појављивали и претходних година, почев од 2009, али су сада кулминирали.
Русија је велико тржиште и неће се лако одрећи нечега што јој је потребно, додала је Михаљевић, и објаснила да је за Србију руско тржиште веома важно. Као пример навела је да је смо само прошлог месеца извезли 160.000 јабука рода, што је за Србију сасвим солидно.
„Ми тренутно не осећамо повећану потражњу, али Србија има шта да понуди Русији, када су у питању воће и поврће, и то у континуитету. Тако се показало да је најбоље јабуке транспортовати за Русију током свих 12 месеци. Имамо и друго воће са којим постижемо континуитет у испоруци“, навела је Михаљевић.
Воћарство у Србији се шири, па је и значајан извоз на тржиште Русије – почев од јагода, трешња, вишња, брескви, а сада је почела и берба крушака и неких сорти јабука и шљива, које траже тамошњи купци, додала је.
Михаљевић је рекла и да се повртарство у Србији шири и све више „иде ка извозу“, али не баш жељеном брзином. „Поред руског тржишта, покушавамо да уђемо и на европско, са свежим воћем и поврћем, то иде нешто спорије, али смо ипак све више и више присутни“.
Овогодишње поплаве и кише лоше су утицале на квалитет воћа, што се одразило и на извоз. Тако смо за првих шест месеци укупно извезли свежег воћа око 60.000 тона, од чега је 70 одсто отишло за Русију, навела је Михаљевић.
„Свежих јагода смо извезли око 6.000 тона, што је доста велики пораст у односу на протекле три до четири године, а сведоци смо се да су се протекле две године шириле површине под засадима јагода“, истакла је она.
Јабука је у првом полугођу извезено око 42.000 тона од прошлогодишнег рода, а трешања око 3.500 тона. Ове године је већи род трешања, али је квалитет лошији, због свакодневних киша, казала је Михаљевићева, додајући и да смо у земље у окружењу извезли свежег поврћа око 18.000 тона.
Танјуг
SIPTARI U BUJANOVCU I PRESEVU DUGUJU EPS 2OO MILIONA EVRA ZA STRUJU
То кад произведете нешто тад размишљајте о извозу,да нећете можда да извозите вишње откупљене по 20 динара или кајсије можда или шљиве откупљене по седам динара???Ове године пола рода остало у њивама а догодине га скоро неће ни бити.Асоцијација чега?