Економија

“Вода ће у Србији поскупети и до три пута”

Београд — Цена воде у Србији је ниска, губици велики, наплата од 70 одсто недовољна, контроле над многим сеоским водоводима нема.

Уз то, у Војводини је удео неисправних водовода јако висок, речено је данас на стручном скупу у Привредној комори Србије.

Вршилац дужности директора Републичке дирекције за воде Миодраг Пјешчић рекао је да су у припреми методологија и критеријуми за израчунавање цене воде, којима би водопривредна предузећа добила могућност да драстично подигну цене воде, у неким деловима Србије до три пута.

Контрола јавних водовода у Србији из 2013. показала је да је по физичко хемијским стандардима 18,6 одсто узорака неисправно, а по микробиолошкој исправности 8,7 одсто, рекла је Кнежевић, додавши да је квалитет воде генерално гледано задовољавајући, али да постоје велики проблеми у одређеним регионима. Тако у јужнобанатској области 27 одсто узорака није било добро у погледу микробиолошке исправности, док у севернобанатској и средњебанатској области више од 80 одсто узорака није имало добра физичко хемијска својства, што се односи на пример на присуство потенцијално штетних супстанци у недозвољеним количинама. Контролом је утврђено да се број исправних јавних водовода повећао у периоду од 2009. до 2013, при чему је у централној Србији сада исправно 74,1 одсто јавних водовода, али у Војводини преовладјују водоводи са удрузеном физичко хемијском и микробиолошком неисправношћу, којих је 61,9 одсто.

“Тиме би се утврдило колико треба да кошта кубик воде да би се покрили трошкови и оставило простора за инвестиције”, рекао је Пјешчић, додавши да се узимају у обзир параметри попут дужине цеви, опреме као што су пумпе и запослених који су потребни за одржавање система.

Предлог ових докумената већ је поднет Влади 2013. године, али су министарства економије и финансија одбила ради социјалне заштите, рекао је Пјешчић, додавши да се припрема нови предлог.

Према документима које спрема Дирекција, цена воде у Србији разликовала би се до око 20 одсто по регионима, у зависности од тога колико је сложен систем за допремање до домаћинстава, објаснио је он.

Председник Удружења ПКС за технологију воде и санитарно инжењерство Предраг Богдановић рекао је да предузећа за снабдевање водом годишње имају губитак од 16,5 милиона евра.

Као значајне факторе набројао је ниску цену, али и недовољну наплату од 70 одсто фактурисане воде, што у комбинацији са евидентираним губицима од 37 одсто значи да само 54 одсто фактурисане воде реално доноси приход. У водоснабдевање се, како је рекао, улаже више десетина пута мање од потребних 70 евра по становнику годишње.

У Србији, како је навео, има 151 комунално предузеће које се бави снабдевањем водом, седам регионалних водовода, око 5,4 милиона корисника организованог снабдевања воде и 37.000 километара водоводне мреже, при чему је 82 одсто становништва покривено водоводом и 52 одсто канализацијом.

Богдановић је као проблем навео 1.263 сеоска водовода која су, како је рекао, “под некаквом или никаквом контролом”.

На проблем сеоских водовода указала је и представница Института за јавно здравље Батут Тања Кнежевић, која је навела да је у 2013. под контролом ове инстутиције било 634 сеоска водовода.

Недостатак контроле је последица мањкавости система, јер неки водоводи нису регистровани и нема их у катастру, а Кнежевић је навела да то представља “темпирану бомбу” како у погледу инфекција, тако и присуства хемијских супстанци чије уношење има кумулативни ефекат.

Кнежевић је указала да азбестне цеви, о којима се често говори као о опасности за потрошаче, не представљају проблем јер је доказано да азбест унет кроз воду није опасан за здравље, па ни ЕУ ни Светска здравствена организација не ограничавају његово присуство у води, мада је реч о малим концентрацијама.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Sve pominju samo ne gubitke u distributivnoj mreži koji u nekim gradovima idu i do 60%!
    Tu analizu su uradili Nemci, EU je donirala sredstva za izradu te analize…Rezultate pogledati na zvaničnom sajtu EU.tAMO POSTOJI I PREDLOG KAKO SMANJITI TE GUBITKE. To nikoga ne zanima – najlakše zavući ruku u džepove građana.

  2. Ja sam se u stan u kom živim u Smederevu uselio septembra 2010. godine. Tada je 1 kubni metar vode koštao 16,00 dinara + 8% ukupno oko 17,48 dinara. Danas isti taj kubni metar košta 70,00 dinara. 1 evro je vredeo 105,00 dinara, a danas je 120,00 dinara. To znači da je voda poskupela realno pet puta, odnosno 500%. Ovo su činjenice. Ovako država Srbija pljačka sopstveni narod preko javnih preduzeća.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!