„Побуна против ауторитарне власти је добра вест, јер ‘освешћује све већи број грађана, без обзира на њихова уверења’, и показује да нараста свест о кршењу Устава и подређивању институција политичкој вољи“, изјавила је професорка права Весна Ракић Водинелић.
Професорка Правног факултета Универзитета Унион у пензији је као највеће кршење Устава означила „вођење преговора о Kосову, који морају бити у надлежности Владе“.
Она није изненађена захтевом за оставком председника Србије Александра Вучића и тврди да је „аутократска власт постала извор свих проблема“. Према њеном ставу, у Србији постоје „стварност и фикција“ и „страшно незадовољство, протест и некаква имитација државе коју имамо“.
– Стварност чине незадовољни, гневни и понижени људи који покушавају да изразе незадовољство, тражећи одговорност. На другој страни је председник Републике, који игнорише инстититуције и државу и попуњава их ауторираном вољом – оценила је Ракић Водинелић.
– Грађани разумеју да су упали у блато и да не могу више да живе у фикцији у којој се осећају немоћни и у којој се председник Вучић понаша као врховни господар, убеђујући их да живе живот о каквом он говори – прецизирала је она.
Ракић Водинелић указује да порука „сменимо Вучића, а после ће све бити лакше“ представља опасност, али мисли и „да смо често спремни да потцењујемо резултате смене Милошевића“.
– После тога, Србија се вратила у Уједињене нације, постала чланица Савета Европе и активирала се у ОЕБС – подсетила је Ракић Водинелић, којој се чини да је „сувише кратко време од Милошевића до данас“.
Н1