Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду којом је вођа “Образа” Младен Обрадовић осуђен на 10 месеци затвора због расне и друге дискриминације и предмет вратио Првом основном суду на поновљено суђење пред потпуно измењеним већем.
Апелациони суд је навео да првостепени суд није несумњиво утврдио које су тачно радње наведене у оптужници поткрепљене доказима и да је укидање првостепене пресуде нужно.
“Прегледом рачунара Обрадовића нису пронађени трагови који би указивали да је су са тог рачунара упућиване претње и позиви на насилно прекидање и напад на учеснике Параде поноса 2009. године, нити су на рачунару пронађени трагови који указују да је коришћен за израду огласа, налепница, плаката и јавних позива везаних за Параду”, навео је Апелациони суд.
Првостепени суд “нити једном речју” у образложењу пресуде не даје разлоге о томе на основу чега је утврдио да је управо Обрадовић, а не неко други, организовао писање графита претеће и увредљиве садржине, навео је Апелациони суд.
“Суд је морао прецизирати садржину ‘идеја које заговарају дискриминацију на личном својству’, будући да је ширење и представљање идеја које заговарају дискриминацију радња за коју је оптужен, па је реч о битном елементу кривичног дела који мора изреком пресуде бити максимално могуће индивидуализован”, додао је Апелациони суд.
Због наведених битних повреда одредаба кривичног поступка за сада се не може испитати ни чињенични, ни правни закључак првостепеног суда о томе да су се у радњама Обрадовића стекла сва законска обележја кривичног дела расна и друга дискриминација, па се укидање првостепене пресуде показује нужним.
Првостепени суд је утврдио да је Обрадовић организовао писање графита претеће и увредљиве садржине и на свом рачунару израђивао пропагандни материјал, огласе, плакате, флајере, налепнице, јавне позиве везане за учеснике Параде и у свом календару обележио план активности “деловање”.
Обрадовић је првостепено осуђен на две године затвора и због организовања нереда на Паради поноса 2010. године. Уставни суд је у јуну забранио “Образ”.
БЕТА