Руске тајне службе наводно месецима хакују мобилне телефоне НАТО војника који се налазе у пограничним земљама, и континуирано саботирању операције и застрашују их, наводи „Волстрит џрнал“ позивајући се на информације добијене од америчких званичника.
Званична Москва је одбацила ове оптужбе као апсурдне, али амерички лист истиче наводе својих саговорника, који тврде да тако компликоване сајбер-нападе може да изведе само висока технологија коју плаћа држава.
„Волстрит џрнал“ износи пикантерије и занимљива сведочења НАТО војника.
Инциденти су почели у јануару, у војној бази Тапа у Естонији, где су НАТО војници приметили да су им контакти обрисани из мобилних телефона, као и непознату музику која се одједном појавила у меморији њихових смартфона.
Када су то пријавили надређенима, експресно је донет правилник који забрањује паметне телефоне.
Војници су приморани да чак изваде и своје СИМ картице, а приступ интернету им је ограничен.
Међутим, многи од њих имају породицу, пријатеље, девојку којој жели да се јаве, па су полако почели да се оглушују о забране и „шверцују“ телефоне.
Старешине су спроводили изненадне провере, а неке од њих укључивале су и наређење војницима да обучени скоче у језеро да би им се телефон покварио, у случају да су га скривали код себе.
„Не знамо шта да радимо. Почели смо да умотавамо телефоне у кондоме да бисмо их сачували од квара.
С друге стране, ту су Руси који нас константно хакују.
Ово је право малтретирање“, пожалио се један од војника.
Лист наводи да су руски хакери напали телефоне чак 4.000 НАТО војника, што је изазвало озбиљне проблеме и пометњу у базама Алијансе на истоку Европе.
„То није чак ни толико озбиљно хаковање, колико обично малтретирање.
Проблем је само што не престаје, и постаје веома иритантно“, изјавио је командант НАТО базе у Пољској, пуковник Кристофер Еро.
То није све, наводи лист, и подсећа да руски обавештајци „отворено прилазе америчким војницима у Летонији, Естонији и Пољској“.
„Када војници добију слободно и оду до града, дешавало се да им приђу руски обавештајци и почну да причају са њима о њиховој породици: Знају како им се зову деца, родитељи, супруге. То је узнемирујуће“, пише „WСЈ“.
Медији
фото: U.S. AIR FORCE