На данашњој скупштини удружења војних бескућника одлучено је да станари неће напустити Бристол док им не буде обезбеђен смештај, а најављена је и могућност одржавања протеста. Удружења постављају питање и шта је са 140 станова које је Град Београд још раније обезбедио управо у циљу решавања њиховог стамбеног питања.
Председник Удружења војних бескућника Србије Владо Ђукић подсетио је да је Министарство одбране делу станара хотела понудило привремен смештај, уместо да су трајно решили њихово стамбено питање након 27 година. Истовремено, како наводи, шест станара није ни позвано на састанак у Министарство одбране, иако испуњавају све услове за добијање стана.
“Не знам шта ће се сутра дешавати. У хотелу живе војни бескућници стари 70 или 80 година, многи од њих одбијају да се иселе јер не желе да иду поново у привремени смештај. Они желе трајно решење стамбеног питања и ми верујемо да је то једино решење”, навео је Ђукић.
Како је навео, војни бескућници, конкретно људи смештени у Бристолу, нису избеглице, већ су у питању припадници војске који су по наредби дислоцирани. Према његовим речима, чак 13.000 припадника војске одрекло на захтев стамбеног органа, се својих станова у земљама бивше Југославије у којима су живели пре рата, како би станове добили у Србији.
“Наше удружење постоји 27 година само зато што држава Србија није хтела да спроведе међународне споразуме и наредбе о дислоцирању. Постојимо јер Министарство кроз правилнике о додели станова према нама поступа противно закону. Трагично је то што држава ради. Министарство одбране поново нуди привремено решење људима који су у осмој деценији живота, оно не схвата да је то ванредна ситуација која би требало да буде решена”, рекао је Ђукић.
Подсетимо, Хотел Бристол је шездесетих година прошлог века дат на коришћење Министарству одбране, односно Војној установи Дедиње. Хотел је пословао комерцијално, али су у једном његовом делу још деведесетих година смештене десетине породица војних лица, расељених са територије некадашње СФРЈ.
Влада Србије је 28. августа донела закључак о престанку права Министарства одбране за коришћење зграде хотела „Бристол“. У будућности ће тим објектом, управљати компанија Београд на води.
Министарство одбране је 18. септембра, након неколико месеци ћутања, станарима послало обавештење у коме се наводи да Министарство нема више право коришћења објекта хотела Бристол као и да је услед нових околности „ наступила немогућност испуњења обавезе пружања услуге привременог смештаја у згради хотела Бристол“ због чега се сматра да уговори о пружању смештаја не могу остати на снази. Станарима је наложено да испразне смештајне јединице у року од 15 дана. Истовремено, део станара је добио коверте са позивом на састанак у Министарству на ком би се разговарало о алтернативном смештају.
Министарство је након тога саопштило и да ће они који имају право на решавање стамбеног питања бити исељени у друге самачке хотеле или ће им бити додељени станови, али поново привремено.
Шта је са обезбеђеним становима?
Министарство одбране је навело и да је формирана Радна група која ће заједно са Владом Републике Србије и Градом Београдом радити на решавању проблема и збрињавању станара хотела „Бристол“.
Председник Удружења војних бескућника Србије Владо Ђукић подсећа и да је град Београд обећао станове за војне бескућнике, а да сада о њима нико не прича.
“У време док је био градоначелник Синиша Мали је јавно рекао да су за војне бескућнике обезбеђени станови. Шта је десило са тим становима?”, упитао је Ђукић.
Подсетимо, бивши градоначелник Београда Синиша Мали је средином јула изјавио да је Град Београд још док је он био градоначелник „издвојио и пренео 140 станова на Републику Србију“ у циљу дугорочног решавања смештаја станара у Бристолу.
„Мене ако питате, ти људи већ 20 година живе као подстанари у собама у неком старом хотелу, па зар није логично да њихов проблем решимо и обезбедимо им дугорочни смештај, односно станове у којима ће живети“, истакао је том приликом Мали.
И заменик градоначелника Београда Горан Весић недавно је изјавио да се тражи решење за стамбено збрињавање породица војних лица из хотела Бристол и да ће то питање бити решено у договору државе и Града Београда, као и да се на подели станова сарађује са Војском.
Међутим, од тада до данас нема никаквих вести о томе шта је са становима који су намењени војним бескућницима.
Пензионисани заставник прве класе Драган Стојановић који живи у хотелу каже за Инсајдер да Министарство одбране на састанцима избегава питања о становима који су им намењени, као и да је у више наврата забранила адвокату којег су станари ангажовали да заједно с њима преговара са представницима Министарства.
„Правнику нису дозволили присуство ниједном састанку, а када питамо за обећане станове само промене теме“, каже Стојановић за Инсајдер.
С обзиром на то да сутра истиче рок за исељење, судбина војних станара у Бристолу остаје неизвесна.
Новинари Инсајдера су овим поводом послали питања и Министарству одбране, Граду Београду, али и Влади Србије, међутим, још нисмо добили одговоре.
Београд на води ће моћи да управља низом објеката у Савском амфитеатруУговором о изградњи Београда на води предвиђено је да ова компанија после улагања у реновирање, може без накнаде да управља низом објеката у Савском амфитеатру, између осталих и зградом хотела Бристол. Према подацима до којих је дошао Инсајдер, Завод Града Београда за заштиту споменика одобрио је прошле године компанији Београд на води пројекат за радове на хотелу. До данас, није познато шта тај пројекат предвиђа као ни колико ће у реновирање инвестирати фирма Београд на води. Занимљиво и да су права која ова фирма добија након реновирања објеката различито дефинисана у верзијама уговора на српском и на енглеском језику. Док у верзији на српском језику пише да након реновирања компанија Београд на води има право да без накнаде користи ове зграде, у енглеској верзији, која је једина важећа, наводи се да Београд на води стиче право управљања објектима. То, практично, значи да ће фирма Београд на води имати право да издаје ове објекте трећим лицима, односно да ће моћи да зарађује од државне имовине коју користи бесплатно. |
Извор: Инсајдер, Бета