Припадници Војнобезбедносне агенције јесу прекорачили законом дефинисане надлежности када су наставили да штите Александра Вучића и након што је прешао на позицију премијера, каже за Данас Момир Стојановић (СНС), председник скупштинског Одбора за контролу служби безбедности, не негирајући наводе заштитника грађана који је у свом годишњем извештају истакао да је “несумњиво утврђено да је ВБА прикупљала податке о активностима и сарадњи одређених политичких странака”.
Стојановић објашњава да је овај излет ван законских оквира последица неусклађености Савета за националну безбедност и Бироа за контролу служби безбедности.
– ВБА је, како је законом и предвиђено, пружала заштиту Александру Вучићу док је био на позицији министра одбране. У склопу тих мера, ВБА је прикупљала одређене податке. Проблем је настао када је Вучић постао премијер, а ВБА наставила да му пружа заштиту – наводи Стојановић.
Према његовим речима, о овим неправилностима се расправљало на Одбору за контролу служби безбедности који је од ВБА захтевао да се оне исправе.
– Ми смо донели закључак у којем смо од њих захтевали или да уподобе своје активности законским ограничењима или да се промене прописи. Колико је мени познато, то још увек није учињено – каже Стојановић и наводи да Одбор других неправилности у раду служби није пронашао.
Осврћући се на део омбудсмановог извештаја у којем се он лично наводи као заштитник појединих функционера ВБА, Стојановић истиче да су те тврдње лишене сваког основа.
– У скупштинском Одбору за контролу служби безбедности не седи само председник. Поред мене ту је још осам чланова, који су упознати са свим активностима одбора. Ја када бих и хтео, не бих могао никога да штитим – наводи Стојановић.
Он истиче да је имао одличну сарадњу са заштитником грађана и да га је због тога изненадила тврдња коју износи у извештају.
– Ја сам са позиције председника одбора увек стриктно инсистирао на поштовању закона. Функционере сам оцењивао искључиво на основу њиховог професионалног учинка – каже Стојановић.
Шутановац: Брутална злоупотреба служби против политичких опонената и грађана
Његов заменик у парламентарном Одбору за контролу служби безбедности, Драган Шутановац (ДС), коментаришући извештај заштитника грађана наводи да смо се вратили у деведесете.
– Поново се службе брутално злоупотребљавају против политичких опонената и грађана – каже Шутановац. Он је потврдио наводе заштитника, истичући да је Одбор недвосмислено утврдио да је ВБА мимо закона пратила рад Српске радикалне странке, о чему постоји и писани документ.
– Одбор је затражио извештај од ВБА, а потом је на седници, на којој стицајем околности нисам присуствовао, одлучио да ова агенција није прекршила закон – каже Шутановац и додаје да одбор у којем убедљиву већину чине чланови владајуће коалиције, може да одлучи и “да је Земља четвртаста”.
Према његовим речима, тема злоупотребе служби не може да се веже за било ког појединца, па тако ни за Момира Стојановића. Шутановац наводи да се председник одбора само уклопио у партијску вољу.
– Без ангажовања низа експерата, пре свега из области телекомуникација и ИТ сектора, одбор се своди на једно лаичко тело, неспособно да на адекватан начин спроводи законом му поверену надлежности контроле – сматра Шутановац.
Предраг Петровић, извршни директор Београдског центра за безбедносну политику, примарне узроке политичке злоупотребе служби не види у мањкавости контролних институција.
– Проблем је у пракси. Закон јасно дефинише шта служба сме а шта не сме да ради. Војне службе не смеју да се баве цивилним стварима, нити да служе као штаб за заштиту премијера – наводи Петровић.
Он истиче да је поред доброг закона, неопходно и праћење његове примене како би се умањио утицај политике на рад служби. Према његовим речима, скупштински Одбор за контролу служби безбедности, поготово у постојећем односу снага, дефинитивно није у стању да обавља своју контролну функцију.
– Парламентарни одбор тренутно обавља своју функцију тако што се стриктно придржава унапред усвојеног програма активности. Они ретко када реагују на ситуације које искрсну током године. Можда би се то променило када би била уведена измена по којој би на чело овог одбора по аутоматизму долазио посланик опозиције – сматра Петровић.
Подсетимо, у недавно објављеном годишњем извештају заштитника грађана наводи се да је несумњиво утврђено да је ВБА прикупљала податке о активностима и сарадњи одређених политичких странака и покрета иако није имала ни индиције да постоје околности због којих би могла то да чини. У извештају се додаје да ВБА измиче демократској контроли и ускраћује контролном органу податке које је дужна да пружи. Као илустрацију те тврдње заштитник наводи да је ВБА игнорисала свих 11 препорука које је прошле године упутио овом органу.
Без коментара ВБА
О наводима из извештаја заштитника грађана затражили смо коментар од Војнобезбедносне агенције. Ипак, у току јучерашњег дана одговор од њих нисмо добили
В. Јеремић
Данас