Каиро — Начелник Генералштаба Војске Египта упозорава да политичка трвења доводе земљу до ивице краха. Демонстранти, упркос ванредном стању, наставили протесте.
Оцена генерала Абдел-Фатаха ал-Сисија, према оцени агенције Ројтерс, представља јасно упозорење институције која је до прошле године управљала Египтом, у тренутку када први изабрани шеф државе, исламиста Мохамед Морси покушава да обузда крваво улично насиље.
“Даља борба између различитих политичких снага… Око управљања државним питањима могла би да доведе до краха државе”, упозорио је генерал Ал-Сиси, који је такође и министар одбране у Морсијевој влади.
Он је на Фејсбуку написао да би колапс државе могао да “угрози будуће генерације”, јавља ББЦ.
Један од главних циљева распоређивања трупа у градовима дуж Суецког канала је да се заштити водени пут који је од кључног значаја за египатску економију и светску трговину, рекао је он, кога је Морси прошле године поставио на чело војске.
Ал-Сиси је додао да економски, политички и социјални изазови са којима се земља суочава представљају “реалну претњу по безбедност и кохерентност египатске државе” и да ће војска остати “чврст и уједињујући блок” на којем држава почива.
Демонстранти у Египту наставили су протесте упркос полицијском часу. Они су напали полицијске станице, игноришући ванредно стање које је Морси увео у три града дуж Суецког канала како би били окончани вишедневни сукоби у којима је погинуло најмање 52 људи.
Најмање две особе погинуле су ноћас у сукобима у граду Порт Саид у најновијем таласу насиља који је почео прошле недеље уочи друге годишњице побуне у којој је с власти збачен Хосни Мубарак, преноси Ројтерс.
Политички противници су одбацили Морсијев позив на дијалог о окончању насиља. Велике групе демонстраната изашле су на улице у Каиру, Александрији и три града у Суецком каналу – Порт Саиду, Исмаилији и Суецу, где је Морси у недељу увео ванредно стање и полицијски час.
“Доле, доле Мохамед Морси! Доле, доле ванредно стање!”, узвикивали су демонстранти у Исмаилији.
У Каиру су демонстранти палили полицијска возила. У Порт Саиду демонстранти су напали полицијске станице када је пао мрак. Један безбедносни извор је рекао да је неколико полицајаца и војника повређено, док је болнички извор казао да су у сукобима два мушкарца погинула, а 12 људи је рањено, од којих 10 има прострелне ране.
“Људи хоће да сруше режим. Одлази значи иди и немој да говориш не!”, узвикивали су демонстранти у Александрији.
Демонстранти оптужују Мубараковог наследника Морсија да је издао циљеве револуције која се одиграла пре две године. Морси и његове присталице оптужују демонстранте да покушавају да збаце првог египатског демократски изабраног лидера недемократским средствима.
Од збацивања Мубарака исламисти су победили на два референдума, на председничким изборима и два пута на парламентарним изборима.
Опозиција, међутим, доводи у питање њихов легитимитет и оптужује Морсија да намеће нови облик ауторитаризма, а стални таласи нереда спречавају да се у најмногољуднијој арапској држави поново успостави стабилност.
Пилај: Без прекомерне силе према демонстрантима
Висока комесарка Уједињених нација за људска права Нави Пилај упозорила је на ширење насиља и пораст броја смртних случајева у Египту, истичући да влада мора да заустави претерано коришћење силе против учесника протеста, пренео је АП.
Пилајова је апеловала на владу председника Мохамеда Морсија да предузме хитне мере како више никада не би била коришћена прекомерна сила против учесника протеста, јер је то незаконито и учинило би ситуацију “експлозивнијом”.
Пилајова је у саопштењу позвала на тренутно покретање истрага о таласу насиља и преиспитивање полицијских тактика коришћених за увођење реда на протестима.
Б92
Фото:АП, БЕТА