ГОДИНАМА унатраг посланици Скупштине Војводине били су на гласу због високих зарада, већих од оних које су добијале њихове колеге у републичком парламенту. У међувремену плате су умањене, али да су и даље примамљиве сведочи податак да се 70 од 120 посланика определило за стални рад у парламенту.
Тај број би, вероватно, био и већи да број посланика на сталном раду у парламенту није лимитиран посебном одлуком.
– Посланик запослен у Скупштини месечно зарађује око 90.000 динара. – каже за „Новости“ Милорад Гашић, секретар војвођанског парламента.
У тај износ урачуната је посланичка плата од 54.000 и додатак који износи 35.000 динара. Оних 50 посланика који плату зарађују ван парламента, добијају само додатак.
ПАСТОР ПРЕДЊАЧИ
највећу плату у Скупштини Војводине има њен председник Иштван Пастор и она износи око 110.000 динара. Пре неколико година, плата председника покрајинског парламента била је већа од зараде председника Народне скупштине Србије. У међувремену је донета ослука по којој председник покрајинског парламента има право на плату у нивоу потпредседника републичког парламента.
Према актуелној одлуци, посланици имају право и на надокнаду за учешће у раду радних тела и посланичких група, затим надокнаде за службена путовања, па примања појединих посланика премаше и 120.000 динара месечно.
– Дневнице за присуство седницама су раније исплаћиване, али су у међувремену укинуте – каже Гашић и додаје да је актуелни посланички сазив од 2012. године до сада одржао укупно 44 седнице „што је највећи број у историји овог парламента“. То значи да се заседало у просеку једном ,а ретко два пута месечно.
Потпредседници покрајинске владе не примају надокнаду за ту функцију, него за челно место у ресорном секретаријату који воде.
– Са 40 година стажа, моја месечна примања су око 110.000 динара – каже Мирослав Васин (ДС), потпредседник Владе и секретар за привреду и запошљавање.
Надокнаду на посланичку плату примају шефови посланичких група, па тако Предраг Матејин (СНС) који је запослен у Скупштини, месечно зарађује око 100.000 динара.
Ј. СИМИЋ, Новости