Сменом саудијског министра за нафту Алија ел Неимија Саудијска Арабија изгубиће челну позицију највећег добављача сирове нафте на азијски континент, у чему ће је надмашити Русија и Иран.
“Учвршћивање конкуренције из Русије и Ирана прети да Саудијској Арабији одузме примат у дугогодишњој доминацији на тржишту пре свега Кине, Јапана и Индије”, пише у анализи Волстрит џурнала.
Највећи увозник нафте у Азији је Кина, која је повећала увоз из Русије и он сада чини 13 одсто од укупног увоза у првом кварталу 2016. што је за 2,4 одсто више него у истом периоду прошле године. Поређења ради, кинески увоз из Саудијске Арабије пао је са 15,9 прошле, на 15 одсто у првом кварталу ове године.
Потражња за руском нафтом расте у независним кинеским рафинеријама, с обзиром на чињеницу да је кинеска влада у другој половини прошле године омогућила увоз нафте за приватнике у настојању да повећа приватне инвестиције.
Руски добављачи покушавају да своју понуду учине привлачнијом, пише лист наводећи као пример одлуку руске државне компаније Гаспром њефт да тргује са кинеским купцима у јуанима, а не у доларима.
Саудијци такође губе позицију у Јапану, где је у марту испоручено 33,7 одсто од укупног увоза нафте, у односу на 37,6 одсто у односу на прошлу годину, док је учешће Русије порасло за један процентни поен на 7,6 одсто, говоре владини подаци.
И још једно потенцијално ризично тржиште за Саудијску Арабију је Индија.
“Ове године, руски нафтни гигант Росњефт планира да почне редовне испоруке сирове нафте другој највећој рафинерији у Индији”, пише лист.
Блиц