Страх од изласка Грчке из еврозоне није нестао, објављује Дојче веле (Деутсцхе Wелле) који се позива на немачко издање Волстрит џорнала (Wалл Стреет Јоурнал). По писању овог листа, могуће је, ради грчког опоравка, да се Атина врати на своју националну валуту – драхму.
Услови за излазак из зоне евра
Волстрит џорнал тврди да грчка криза није до сада угрозила ЕУ и еврозону, посебно што је грчка предузела мере сопствене консолидације уз ригорозне мере штедње. “Грчки пацијент” се, по писању америчких новина, опоравља и то може бити фактор да Грчка буде привремено “повучена” из еврозоне. Током 2012. и 2013, повратак на драхму није остварен јер се Грчка није могла сама фининсирати.
Пројекције за 2014. годину указују да ће примарни суфицит и позитивни трговински биланс бити такав да ће Грчка моћи “привремено” да напусти еврозону.
Грчка улази у шесту годину рецесије и још нема никаквих порука када ће раст забележити позитивни тренд, пише Волстрит џорнал. Аутори америчког листа истичу да процене ОЕЦД указују да ће Грчка и даље остати у зони рецесије а по извештају америчке фирме за управљање привредом и економијом Ренесанс капитал (Ренаиссанце Цапитал), на сваког запосленог у Грчкој долазе два незапослена. Грчке плате су пале али су и даље више од зарада у Пољској и Мађарској.
Немачка штити Грчку у еврозони
По писању Волстрит џорнала, Грчка може покрити само основне потребе, па је време за одлазак из еврозоне и повратак на драхму, и то нову, која би била и стабилна валута и могла да реши многе проблеме грчке привреде. Лист наводи:
“Са властитом валутом био би повећан изглед за снажније трговинске билансе, краткорочно драхма би била драстично потцењена и конкурентност земље, углавном у туризму, била би знатно боља”.
Тешко је, ипак, очекивати да би Грчка пре јесени 2014. године могла да заснује политику изласка из еврозоне, пре свега због свог председавања ЕУ до јуна 2014, као и најава превремених избора. Садашња владајућа коалција ће се држати курса остајања у еврозони као своје политичке и националне стратегије јер би повратка на драхму био огроман шок за тржиште, како у самој Грчкој тако и у ЕУ.
Политика Немачке и администрације Ангеле Меркел је да Грчка остане у еврозони после толико напора и читаве ЕУ на санацији грчких финансија. Унија ће, ради себе и очувања нужне стабилности, штитити останак Грчке у еврозони. У супротном би се отворила “Пандорина кутија” са неколико држава ЕУ које би, такође, биле кандидати за излазак из зоне евра.
Излазак Грчке из еврозоне био би почетак нове монетарне политике ЕУ што није, за сада, бар у 2014. Години, циљ Немачке и већине држава зоне.
Никос Арванитес, Атина
Балкан магазин
А кога је то страх?