Београд — Укидање царина на храну најснажније ће погодити мале пољопривреднике.
Овако би се најкраће могло описати шта очекује српске произвођаче и прерађиваче од 1. јануара, када се смање и укину царине на већину прехрамбених производа из Европске уније.
Првог дана 2014. године ступа на снагу одредба Прелазног трговинског споразума по којој Србија смањује или потпуно укида царине за производе из Европске уније. Тако ће, рецимо, царина на јунеће месо са 15 бити смањена на 12, а на свињско и смрзнуто живинско месо на девет одсто. Царина на фета сир и качкаваљ биће смањена са 15 на 10,5 одсто, док царина на млеко уопште више неће постојати!ђ
“Наши произвођачи ће се наћи у трци са Карлом Луисом који је у савршеној форми, а они имају само велику жељу”, каже Ненад Будимовић, секретар Удружења за пољопривреду.
“Произвођачи нису спремни за такву либерализацију и субвенције ту ништа неће помоћи, јер пољопривредници сваке године добијају новац по хектару, а не по приносу или по томе колико су унапредили производњу. Наши произвођачи су уситњени, са старом механизацијом и гаје превазиђене сорте. Новац је ту најмањи проблем, јер мора да постоје систем, план и идеја шта ћемо радити”
Наши произвођачи, наиме, на почетку неће осетити велику разлику, јер ће купци још неко време бити вођени жељом да купују домаће. Међутим, Прелазни трговински споразум се спроводи једносмерно и Србија извози само основне прехрамбене производе, а увози – све.
Новости
Бог да прости српску пољопривреду. Сахрани је ЕУ. Ми јадници нисмо имали ни за венац.
SEREM TI SE NA GMO MLEKO JA OSTAJEM VERAN NA[EM PLANINSKOM