Ужице – Црвенела се и овог пролећа од алги водоакумулација „Врутци” на Ђетињи, на коју се Ужице враћа у водоснабдевању чим буде завршена модернизација градске фабрике воде (која увелико траје уз државна улагања) и заживе савремене технологије прераде. Алге су, подсећамо, биле узрок што је на измаку 2013. године због загађености тог језера с њега обустављено снабдевање града водом. Откуд оне опет овде у још већем броју, шта им је узрок и има ли лека, питају се с правом Ужичани.
Одговор се ових дана нуди у исцрпном градском извештају о квалитету воде у водоакумулацији „Врутци”, спремљеном за седницу Скупштине града заказану за 7. јун. Извештај је припремила градска већница за заштиту животне средине Дуња Ђенић. Уз подсећање да брана и водоакумулација „Врутци” на Ђетињи имају троструку намену: водоснабдевање становништва и привреде града Ужица, активну одбрану од поплава и поправљање режима малих вода, истиче се да је ту присутна еутрофизација (нормализација састава воде), повећање количине органске материје у води, природни процес старења водоакумулације (у употреби је од 1986. године): „А кад се органска материја повећава значи да је процес еутрофизације убрзан, тада цијанобактерије или васкуларне биљке могу показати висок степен репродукције који доводи до цветања воде.”
– Тако је децембра 2013. у „Врутцима” регистровано интензивно цветање и развој цијанобактерија (алги), услед чега је обустављено водоснабдевање града са ове акумулације. Јануара 2014. формирана је државна комисија за израду пројекта дугорочне санације водоакумулације и реконструкцију градске фабрике воде. До децембра 2015. урађени су ти пројекти и сви истражни радови, обављен је мониторинг квалитета воде у језеру, урађено око 1.200 микробиолошких анализа воде и седимента акумулације „Врутци”, предложено низ мера санације…
– Општи закључак је да је главни кривац за стање у акумулацији „Врутци” старост акумулације, односно повећани значај интерног оптерећења акумулације услед њене старости и акумулације седимента. Сва језера и акумулације пролазе кроз овај процес, јер представљају резервоар историје услова и притисака на узводном сливу. Процес старења се донекле може успорити предузимањем мера за контролу притисака на узводном сливу, али се свакако не може у потпуности зауставити – наводи се у извештају и додаје да су цијанобактерије природна компонента површинских вода, те да се њихова присутност разликује под утицајем сезонских, чак и дневних промена: од тога да буду једва приметне у воденом стубу до тога да долази до њиховог цветања приликом погодних услова.
Претпоставке на основу извршених истраживања су да се површинско цветање језера дешава након топле јесени, благе зиме и неуобичајено високих температура, те да климатске промене имају значајан утицај на водосистеме.
– Климатске промене се сматрају потенцијалним узроком даљег ширења цветања цијанобактерија, нарочито у еутотрофним водама – закључује се у извештају, па помињу планови града у овој области у наредном периоду: наставак активности на заштити и управљању акумулацијом, пошумљавање сливног подручја акумулације у сарадњи са „Србијашумама”, чишћење наноса у сливу језера и други.
С обзиром на то да квалитет воде на свакој акумулацији, па и овој, варира с дубином, предузет је оперативни мониторинг акумулације, зарад прикупљања података неопходних за одређивање оптималног водозахвата у будућем захватању сирове воде за снабдевање града, када буде завршена друга фаза реконструкције фабрике воде. Још низ других мера и послова је обављено, у сарадњи са Институтом „Јарослав Черни”. Од почетка ове године Завод за јавно здравље, према уговору са ЈКП „Водовод”, врши месечно узорковање и анализу воде са акумулације „Врутци”, док Агенција за заштиту животне средине квартално испитује воду у циљу одређивања еколошког и хемијског статуса језера.
Аутор: Бранко Пејовић, Политика.рс
Фото С. Јовичић