Укупно 13 милиона марака колико ће Србија и Српска донирати Сребреници само је кап у мору укупних донација које су стигле у ову општину у протеклих 15 година, од чега је највећи део новца буквално нестао без трага.
Наиме, према подацима до којих је својевремено дошла парламентарна комисија која се бавила злоупотребама донација које су после рата стигле у БиХ, у Сребреницу је упућено најмање милијарду марака помоћи, од чега је тек 200 милиона званично заиста и завршило у тој општини у оквиру разних пројеката који су се тицали инфраструктуре, запошљавања и развоја.
Ипак, свакоме ко прође данас кроз Сребреницу, логично је питање да ли је могуће да је у ову општину дошло 200 милиона, јер се никакав развој не види.
– И сад се као и пре, говори о улагањима у производњу и отварању радних места, али од тога ће тешко бити нечега, ако буде настављено по старом. Сребреница је 2008. године само од Савета министара добила 10 милиона марака које су извукле фирме из ФБиХ, тако што су се регистровале овде, узеле средства и вратиле. Данас нико не одговара за то, па чак нико и не зна где су све те стотине милиона које су, наводно, дошле у Сребреницу – рекао је медијима локални политичар Славиша Јовановић.
Потрошња
Начелник Сребренице Ћамил Дураковић уверава да ће овај пут средства бити транспарентно утрошена и да ће се донација одразити директно на живот грађана. Он је рекао да ће донација Владе Србије бити велика помоћ буџету општине Сребреница и да неће бити дељена као пре.
– Средства ће бити усмерена у развој, те ћемо кроз први део помоћи од четири милиона КМ омогућити бољи живот нашим грађанима. Засад не знам где ће тај новац бити уложен, али знам сигурно где неће – навео је Дураковић.
Многи су раније називали Сребреницу највећом перионицом новца на Балкану. Новац у овај град стизао је из исламских земаља, али и из Француске, Велике Британије, САД и Италије. Многе западне земље покушавале су на тај начин да перу савест због онога што се десило на том подручју. И прања јесте било, али само пара.
Највећи део новца, тврде саговорници “Вести” из Подриња, отишао је у приватне џепове. Оно што се види голим оком јесу тек обновљене или новоизграђене куће, којих на подручју целе општине има око 2.500. У злоупотребе је, тврде наши извори, било умешано више гарнитура општинског руководства Сребренице, укључујући и политичке партије из ФБиХ.
До доласка Ћамила Дураковића за начелника, први човек ове општине уопште није живео у Сребреници, већ је имао личну карту у Федерацији. Последице тих веза највише су осетили грађани, а какво је стање у самом граду довољно говори чињеница да је недавно у Сребреници затворена једина месница.
– Сете нас се само тог 11. јула, када дођу овде из свих крајева БиХ и само нам направе гужву. Политичари дођу да се сликају, неки други да зараде. Они оду, а ми останемо – каже Халил Б. из Сребренице.
М. Обрадовић – Вести
фото: Сребреница