Литијум ће омогућити да будемо богати као Норвежани, винуће нас у небеса-ово су само нека од обећања грађанима Србије. Сасвим случајно из посредних извора грађани сазнају да ће прво морати да финансирају велику компанију Рио Тинто.
Да ли ће рудник литијума грађанима Србије донети већу еколошку штету него економску корист – на ово кључно питање за сада нема јасног одговора. Необично је међутим то што власт тврди да ће Србија због литијума процветати, док директор пројекта Јадар компаније Рио Тинто у Маркер разговору каже да рачунају на субвенције државе.
ЛИТИЈУМ КОД НАС САДА ИЛИ НИКАД?
Уважена госпођа Степановић како сте власти назвали правим именом Чауши, који убеђују народ да је литијум здрав, на ’леба да га мажеш, али народ не верује. Прво да видимо они да ли га на хлеб мажу, а ми ће онда да размислимо да га експлоатишемо. Последња одбрана бескрајно покварене власти остаје им гола сила, пошто пропаганда више не помаже. Како власт тумачи да Немачка, наш злочиначки „пријатељ“, литијум се у Немачкој неће копати док технологија не омогући задржавање воде и очување земљишта, што у осталим земљама у којима рудници раде тренутно није случај. Народ се трује ли трује, а то хоће Немачка да уради са нашим налазиштима, јер је најверојатно инвестирала довољно у нашим чаушима и њих више интересује новац, него ли свој вољени народ. Највећи чауш сада се претворио у највећег зналца и патриота литијума. Ми нећемо имати бољег познававаоца литијума наредних 300 година и бољег који популарише литијум, који би донео десетак милијарде евра годишње буџету земље, у лажима. Уместо да развијамо пољопривреду и да хранимо целу или дела Европе, ми уништавамо плодно земљиште, те неће мо прехранити и наше становништво, а храна ће бити све скупља и скупља. Наши стручњаци су школовани на западу или имају купљене, поткупљене дипломе или плагијати и од њих држава нема шта добро да очекује.