Србија

Вучић и Дачић настављају комадање Србије у Бриселу (техничка влада, технички комада)

БРИСЕЛ – Нова рунда дијалога Београда и Приштине, на којој ће једна од главних тема бити правосуђе, почела је данас нешто после 15 сати у Бриселу.

Висока представница ЕУ Кетрин Ештон прво се састала са косовским премијером Хашимом Тачијем, а затим ће разговарати и са премијером и вицепремијером Србије Ивицом Дачићем и Александром Вучићем.

После тога требало би да уследи тројни састанак.

Уочи 23. састанка двеју делегација под окриљем ЕУ, портпаролка високе представнице Маја Коцијанчич је изјавила да ће бити речи о свим отвореним питањима у процесу примене Бриселског споразума, и да је правосуђе високо на дневном реду.

“Јасно је да је постигнут напредак у имплементацији, али се рад мора наставити и ови напору су још у току”, рекла је она, напомињући да је то у интересу обе стране, као и у интересу њиховог приближавања ЕУ.

Како је додала, данашња рунда је конкретан доказ да се дијалог Београда и Приштине наставља и после избора у Србији.

Тачи је уочи билатералног сусрета са Ештоновом рекао да очекује да буде озваничен договор о правосуђу.

“Данас смо овде да финализујемо договор о правосуђу који је начелно већ постигнут”, рекао је Тачи новинарима у Бриселу уочи билатералног сусрета са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон.

Он је, такође, додао да Заједница српских општина мора да се уклопи у косовски уставни оквир.

Одлазећи премијер Дачић најавио је пре одласка у Брисел “тешке разговоре” о чему две стране до сада нису успеле да се договоре или имплементирају оно о чему је договорено.

“На Косову почињу припреме за парламентарне изборе, што је за нас веома битно питање – ко има право гласа, питање колико ће Срби имати посланика у будућој Скупштини Косова, питање заступљености Срба у органима власти Косова, правосуђе, конституисање Заједница српских општина и још доста тога о чему ће се разговарати”, објаснио је Дачић.

И министар без портфеља задужен за КиМ у техничкој влади Александар Вулин најавио је да би у Бриселу могло бити речи и о променама косовског изборног закона, односно заступљености српских посланика у косовској скупштини.

Пред преговарачима у Бриселу данас ће, како се очекује, бити тема надлежности Основног суда у Косовској Митровици, који, по виђењу приштинске стране треба да обухвати седам општина, од којих су три са претежно албанским становништвом.

Београд сматра да такво решење није у духу Бриселског споразума, јер би етничка структура судија и тужилаца таквог суда била већински албанска.

Друго нерешено питање је цивилна заштита на северу Косова, која је под контролом локалних власти, а за коју Приштина тражи да се уклопи у косовски систем под патронатом Косовских снага безбедности.

Српска страна се одлучно противи овој идеји, јер косовска влада, како су раније јављали медији, планира да КСБ трансформише у будућу војску Косова.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!