Српске дипломате из амбасаде Србије у Скопљу јуче су се вратиле за главни град Македоније, док ће амбасадорка Душанка Дивјак-Томић то учинити 31. августа. Тако се и у случају несвакидашње одлуке Републике Србије да повуче целокупно особље своје амбасаде у Скопљу може применити изрека “за свако чудо три дана доста”, с обзиром на то да је особље повучено у недељу, а да се вратило већ у четвртак.
Да би конфузија била већа, српски званичници домаћој јавности нису навели конкретан разлог свог радикалног потеза осим што су јужног суседа оптужили за “офанзивно-обавештајно деловање” које се не спроводи над пријатељима.
Ништа није било јасније ни након 45-минутног телефонског разговора председника Србије Александра Вучића и македонског премијера Зорана Заева чијих се пет тачака договора своди на дипломатску флоскулу “да ће се евентуалне несугласице две земље решавати дијалогом”.
Тако је отворен простор да се за откривање позадине целог случаја користе незванични извори и цитирају мало познати сајтови, попут македонског портала Минарипорт који тврди да је прислушкивања српских дипломата и званичника од македонског премијера Зорана Заева захтевао амбасадор САД у Скопљу Џес Бејли. Према писању сајта, Бејли користи идентичан сценарио којим је рушио власт ВМРО-ДПМНЕ, али је сада циљ Србија, како би “Америка комплетирала власништво над Балканом”.
Неовлашћени улазак
У саопштењу кабинета председника Македоније се наводи да нико из амбасаде Србије од њих није тражио дозволу за боравак у Собрању, да кабинет председника није ни адреса за то, као и да је Живаљевић након што је је завршио своје активности, о томе само известио саветника председника Македоније, “чиме није могао да умањи одговорност за неовлашћени улазак у Собрање”.
Иако је Србија одреаговала оштрим дипломатским потезом, она се убрзо нашла у позицији да се брани и да поново објашњава инцидент из априла, из времена постизборне кризе у Македонији и упада демонстраната у Собрање. Тада је српски обавештајац Горан Живаљевић снимљен како се налази међу демонстрантима који су упали у Собрање.
Бивши саветник за безбедност у Амбасади Србије у Македонији Живаљевић тврдио је да је за боравак добио одобрење од Синише Алексовског, саветника за безбедност председника Македоније. Кабинет Иванова, међутим, демантовао је српског обавештајца али и председника Србије Александра Вучића који је то исто тврдио пре пар дана на Јавном сервису.
Ј. Арсеновић – Вести