Муниција и наоружање које је америчка компанија блиска Пентагону купила у Бугарској и Србији, на волшебан начин завршили су у рукама терориста Исламске државе у Јемену уместо код регуларних безбедносних снага Авганистана.
То је утврдио специјализовани портал Армсвоч и документовао читавим низом докумената ваљевског Крушика, српског државног предузећа за извоз наоружања Југоимпорт СДРП и регистра уговора САД које је упоредио са снимцима минобацачких мина са терена.
Исти портал бавио се и питањем како се овај посао у складу са српским и америчким законима и правилима УН о трговини наоружањем изродио у шверц оружја и подршку тероризма у режији актера из САД.
Наводи се да је америчка компанија Аллиант Тецхсyстемс ЛЛЦ посредством Југоимпорта купила мине од Крушика. Као прималац означени су Авганистанска армија и друге безбедносне структуре, на основу америчког програма наоружавања те земље тешког око 50 милиона долара.
Терористички филм
Портал наводи да се никада не би сазнало да су Американци злоупотребили посао са српским компанијама, да Исламска држава у Јемену 29. јула није објавила пропагандни снимак на ком се види како њени терористи држе у рукама Крушикове мине серије 04/18, испоручене компанији Аллиант Тецхсџстемс ЛЛЦ.
На том видео-снимку кадар од пет секунди са српским пројектилима сменили су ужасавајући призори одсецања глава мученика који су се нашли у заробљеништву Исламске државе. Ознаке на минама недвосмислене су: „82 мм М74 НЕ КВ лот 04/18“. КВ означава Крушик Ваљево, а 04/18 серију 4 произведену 2018. године.
Пошто је портал Армсвоч, како тврди, набавио оригиналне документе за извоз Крушикових мина, лако је утврдио да серија са снимка Исламске државе одговара уговору МП00135498 између Југоимпорта и америчке Аллиант Тецхсџстемс ЛЛЦ (ћерке фирме АТК Орбитал, САД).
Адреса у Мисурију
Према наведеном уговору МП00135498 од 20. јануара 2017. године америчка компанија купила је укупно 105.150 мина за потребе владе САД, а посао је вредео 8.043.975 долара.
Притом је наведена адреса Еаст 78 Хигхwаy, МО 64056 на којој се налази фабрика за производњу муниције америчке армије у Лејк ситију, држава Мисури. Адреса је накнадно промењена на складиште муниције у Авганистану, Прелазну команду безбедности (ЦСТЦ-А ЦЈ4). То је заправо руководство Министарства одбране САД које координише достављање у складиште у Кабулу.
Сагласно регистру уговора САД, реч је о послу између Аллиант Тецхсyстемс ЛЛЦ и Министарства одбране за достављање неамеричког стандардног оружја у Авганистан 2017-2018. године.
Лет преко Бугарске
Даље се прилаже фотографија мејла којим Југоимпрт потврђује Крушику слање робе летом Београд-Кабул-Баку (Азербејџан) 7Л9632 авио-компаније Силк Wаy Wест
15. априла 2018. године. Југиоимпорт је приложио три спецификације товара за серије 04/18 (која је снимљена у Јемену), 06/18 и 07/18. (10.500 мина, 2406 и 2.920).
Датум је касније промењен, па је серија 04/18 која је завршила у Јемену отпремљена летом Београд-Кабул.
По плану који је доставила америчка компанија део мина превезен је преко аеродрома у Бургасу, а управо су бугарске пушке АР-СФ смимљене у рукама јеменских терориста уз српске мине.
Ипак, све серије српских мина превезене су у Кабул, где је сенатска комисија САД истраживала складиште од 22 бункера и открила да се америчка приватна војна компанија Блеквотер бавила шверцом наоружања авганистанских снага.
Руска веза
Не зна се како су фотографије пословних докумената Југоимпорта и Крушика доспеле на сајт портала Армсвоч. Оснивач портала је Бугарка Диљана Гајтанџијева, истраживачки новинар и ратни репортер с Блиског истока.
Занимљиво је да је њен текст о српским минама у Јемену кроз друштвене мреже раширио Јевгениј Подубниј, дописник државне ТВ Русија 1 из Сирије, после чега су га преузели медији неколико земаља.
Уплетен и Азербејџан?
Силк Wаy Аирлинес је државна компанија Азербејџана код које су Американци наручили превоз оружја, у овом случају из Србије и Бугарске.
Међутим, дипломатски документи из 2017. године показују да је та компанија до тада обавила 350 летова с оружјем за рачун Пентагона Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата. Портал Армсвоч наводи да је оружје преко Бакуа превожено у америчку базу у турском Инџирлику и авио-базу Принц Султан у Саудијској Арабији, одакле се допремала крајњим корисницима у Сирији и Јемену.
Стога портал закључује да нови документи показују да тај посао никада није заустављен.
Нема рата без српске пушке
Ово није први пут да се легално продате српске мине нађу код неочекиваних корисника. Као што су „Вести“ писале у септембру 2016. године, из Сирије су објављене фотографије крушикових мина калибра 120 милиметара из арсенала курдских снага које су у том тренутку ратовале против Исламске државе и протурских исламиста.
У то време Американци су већ снабдевали сиријске Курде оружјем упркос зловољи Турске, а фотографије српских мина је проследио извор из Белгије којег често цитирају експерти вашингтонских института.
Мине од 120 милиметара снимљене су и 12. фебруара исте године на јужном крају Сирије код терориста Џабхат Ансар ал Дина, који се снабдевају преко јорданске границе. Ћирилични натпис указивао је на тренутно-фугасне мине 120 милиметара М62П8 какве производи Крушик, али није било извесно да ли су нове или још из арсенала ЈНА.
Наравно, ратови који су захватили Блиски исток од Арапског пролећа 2011. године нису могли да прођу ни без српских пушака, ракетних бацача, артиљеријске муниције, што је све документовано фотографијама с терена. Део тог оружја потицао је из арсенала ирачке армије које је разграбила Исламска држава, али било је и новијих комада попут тешког митраљеза Којот М02.
Јемен између САД и Ирана
Рат у Јемену бесни већ пет година између сепаратиста са југа заједно са снагама оданим влади последњег председника Мансура ал Хадија и племена Хута који су у савезу с присталицама његовог претходника Али Абдулаха Салиха. Од тада траје кошмар у ком делове земље држе и Исламска држава и Ал Каида.
Хадија су подржале Саудијска Арабија и УАЕ директном војном интервенцијом, али без успеха па им помаже Америка узнемирена чињеницом да Иран наоружава Хуте. Притом, многи аналитичари на Западу сматрају да Иран то не може да чини без помоћи Кине. Наиме, Ирански бродови не могу ни да приђу лукама у Јемену које су под контролом Хута, па сматрају да оружје преко Црвеног мора може да се допреми једино из кинеске војне базе у Џибутију.
Исламска држава, суочена с поразом у Сирији, Ираку и Либији, остала је без средстава за ратовање, па је ушла у аранжман са Саудијцима, УАЕ, САД и снагама Мансура ал Хадија које су је дочекале раширених руку суочене са сопственом немоћи да потуку Хуте.
Тиме се ова најсиромашнија земља Блиског истока, без капи нафте, али с највише воде, нашла у средишту сукоба великих сила. Према подацима УН, ратом, глађу, жеђу и болестима угоржено је око 80 одсто становништва, односно 24 милиона људи.
Процењује се да је до сада погинуло 117.000 људи, од којих око 90 одсто чине цивили.
И. Козарски – Вести
Јехбо им пас матер лоповску и шверцерску! Најгора говна која су икада ходала Србском земљом! Вучићи, дачићи, мартиновићи, шешељи и остала говна заслужују само конопац, за сво зло које су набери Србском Роду и Народу!
Јехбо им пас матер лоповску и шверцерску! Најгора говна која су икада ходала Србском земљом! Браћа вучићи, дачићи, мартиновићи, шешељи и остала говна заслужују само конопац, за сво зло које су нанели Србском Роду и Народу, и то што су заслужили то их и чека!
Imali smo priliku videti kako cestiti ljudi stradaju, ko Causesku, Sadam i Gadafi, kako li ce tek gurbeti, lopovcine, zlikovci i ljudozderi genocidni zavrsiti. — treba im prirediti visednevnu zabava da sve probaju, pa da zavrse izlozeni na mokrom duseku ko Gadafi, pa da moze da ih svako pljune a onda baciti govna ribama u sred okeana. HHHRRRKK PU
A zasto se u tekstu ne pominju dr. Slina i njegov otac, kada se na originalnom sajtu pominju?
Овај текст смо преузели са Вести али радимо на нашем преводу који ћемо објавити наредних дана.Поздрав.