Бура око субвенција страној ИТ фирми “Ендава” се не стишава. Док представници ИТ индустрије и даље траже да се повуку субвенције британској фирми за 324 радна места, у Министарству привреде тврде да оне не износе 4,4 него 1,6 милиона евра, а Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије који је учествовао у доношењу одлуке о субвенцијама, каже за “Блиц” да су морали да их доделе јер је такав закон, а “Ендава” је испунила све услове предвиђене законом.
Како сазнајемо, “Ендави” ова средства нису дефинитивно одобрена, већ је препорука Савета за економски развој, у коме седе министар финансија, министар привреде, министар рада, председник ПКС и директор Развојне агенције, да се субвенције доделе у износу од 1.622.177 евра.
– То је само препорука о додели средстава. На састанку Савета за економски развој смо били министар привреде Горан Кнежевић, министар рада Александар Вулин и ја, док је министар Душан Вујовић делегирао неког из Министарства финансија– каже Чадеж.
Чадеж: Зашто домаће компаније нису конкурисале?
Чадеж има разумевања за незадовољство домаћих ИТ компанија, али тврди да је препорука донета у складу са законом.
– У питању су Закон о улагањима и Уредба о подстицајима. “Ендава” је конкурисала за подстицајна средства и добила их је. Са друге стране, нико од домаћих компанија није конкурисао па их нису ни добили. Законска регулатива је таква да омогућава свима који конкуришу, и страним и домаћим фирмама које испуне предвиђене услове, да добију подстицаје – каже Чадеж.
Он ипак сматра да би постојећи закон требало прилагодити тренутној ситуацији на тржишту.
– Одлука о додели ових средстава није коначна. Она иде на даље разматрање, а Савет је само дао препоруку, и то на основу испуњености услова конкурса и у складу са важећим прописима – каже Чадеж.
Министарство привреде: Средства ипак 1.6 милиона евра
У Министарству привреде потврдили су за “Блиц” да је “Ендава” испунила критеријуме за добијање ових средстава, и да уговор сада пролази надлежна министарства, Комисију за контролу државне помоћи, и на крају Владу.
– Средства која би могла да се доделе „Ендави” нису 4.4 милиона евра већ 1.6 милиона евра, а „Ендава“ се обавезала да инвестира 4.3 милиона евра – речено нам је у Министарству привреде.
Они су позвали ИТ фирме да им се обрате “како бисмо заједно унапредили њихово пословање, будући да сада припремамо програме за следећу годину у оквиру Године предузетништва”.
У министарству још кажу да је закон изједначио стране и домаће компаније.
– Закон о улагањима коначно је пружио огромну шансу нашим компанијама да се пријаве за подстицајна средства, што раније није био случај. Имајући у виду мање инвестиционе капацитете наших фирми, смањени су критеријуми за давање подстицајних средстава у погледу висине инвестиција и броја новоотворених радних места. Позивамо све да искористе ове предности и аплицирају за подстицајна средства државе – наводе у Министарству привреде.
“Блиц” је овим поводом контактирао и Министарство финансија, Министарство за рад и запошљавање као и компанију “Ендава”.
У “Стартиту” остају при истим ставовима
– Драго нам је да се Министарство јавило овим путем и жао нам је због погрешног преношења висине субвенција. Међутим, наши ставови остају исти. Нити један динар из државног буџета не треба да се даје за субвенције у индустријама у којима је тржиште рада здраво, што је посебно случај са ИТ индустријом, у којој је просечна плата програмера 1.250 евра и где влада велики недостатак кваификованог кадра – каже Зоја Кукић из “Стартита”.
Блиц