Србија је при врху пописа земаља југоисточне Европе које испоручују оружје на Блиски исток, пише Дојче веле.
Но то оружје очигледно завршава у кризним подручјима у рукама побуњеника или чак Исламске државе, а ту је спорна и улога Немачке.
Ратна Сирија је пуна оружја: на хиљаде пушака АК-47, тешких митраљеза, минобацача, противтенковског оружја, застарелих тенкова Т-55- и Т-72. Већина овог оружја долази из Хрватске, Србије, БиХ, Црне Горе, Бугарске, Чешке, Румуније и Словачке. Оружје у Сирију не долази директно: авионима или бродовима се најпре транспортује за Саудијску Арабију, Јордан, Уједињене Арапске Емирате или Турску. Оданде се ово оружје, у вредности од најмање 1,2 милијарди евра, пребацује на ратна подручја.
Хрватска је на самом врху листе источноевропских земаља које продају оружје на Блиском истоку. У студији БИРН-а и ОЦЦРП-а се наводи да су хрватски трговци оружјем у раздобљу од 2012. до 2015. зарадили 302 милиона евра. На другом месту је Чешка (240 милиона), а затим Србија (194), Словачка (192), Бугарска (122), Румунија (81), БиХ (72) те Црна Гора (3).
Занимљив је и попис купаца, као и њихови удели у куповини. Тако је Саудијска Арабија платила 829 милиона евра, Јордан 155, Уједињени Арапски Емирати 135, а Турска 87 милона. Тешко је поуздано утврдити колико је тог оружја завршило код разних побуњеничких или терористичких група, али озбиљније процене говоре о двадесетак одсто.
Како би разоткрили транспорте оружја, новинари балканске истраживачке мреже БИРН и пројекта ОЦЦРП (известиоци о корупцији и организованом криминалу) радили су годинама. Претраживали су податке о извозу и извештаје УН. Прегледали су на стотине видио-снимака и фотографија, пратили и реконструирали путање бродова и авиона, читали споразуме о испорукама оружја и пратили траг информација добијених из кругова трговаца оружјем.
Роберт Стефон Форд, амерички амбасадор у Сирији од 2011. до 2014. године, известио је БИРН и ОЦЦРП да је трговину координисала америчка тајна служба ЦИА и да се све одвијало преко Турске и земаља Персијског залива. Навођењем дестинација које нису биле „сумњиве“, заобиђени су сви иначе незаобилазни и строго прописани поступци за одобравање таквих испорука. А из документације о летовима коју је истражио БИРН видљиво је да се прикривала и врста терета. Тако је оружје из Бугарске или Словачке кретало на пут под ознаком „неидентификовани товар“.
Остаци оружја након ратова
Велики део овог оружја потиче из ратова на простору бивше Југославије. „Људи су једноставно задржали своје оружје“, појаснио је Нилс Дуке, стручњак за илегалну трговину оружјем из бриселског института Флемисх Пеаце. Често је оружје продавано из нужде: због беспарице. У новембру прошле године су трагови оружја откривени у Немачкој. У Баварској је полиција претражила једно возило из Црне Горе у којем је пронашла велике количине аутоматских пушака, пиштоља и граната.
Ово оружје из источне Европе нису користили само побуњеници из Слободне сиријске армије него и исламистички ратници групе Ансар ал Шам, као и борци покрета Ал Нусра, одани Ал Каиди. Оружје су користили и ратници Исламске државе. То БИРН и ОЦЦРП поткрепљују пре свега фотографијама и видео-снимцима објављеним на друштвеним мрежама.
Патрик Вилкен из организације Амнести ионтернешнел и Бодил Валеро, известитељка Европског парламента за питања трговине оружјем, сигурни су да многе од тих мутних испорука оружја представљају не само кршење права Европске уније, већ и националних и међународних прописа о оружју.
Вестионлине
фото: А.Чукић