Јучерашњи дан у Србији обележила су два догађаја – телефонски разговор председника Русије Владимира Путина и Србије Александра Вучића и најава састанка Вучића са председником такозваног Косова Хашимом Тачијем 27. јуна у Вашингтону, пише за руски Регнум Млађа Ђорђевић, некадашњи саветник Бориса Тадића, бившег председника Србије.
У неким српским круговима кажу да је до отказивања састанка, који је, према речима самог Вучића, требало да буде одржан у Москви 17. или 18. јуна, дошло услед чињенице да је руско руководство сазнало за предстојеће разговоре о косовском питању у Вашингтону, а којем нису претходиле консултације са Русијом. А судећи по ономе што се у последње време дешава у Србији у том погледу, са сигурношћу се може рећи да се Вучић спрема да учини последњи корак ка неповратној издаји наше јужне покрајине.
Ричард Гренел, специјални представник америчког председника Доналда Трампа за решавање питања Космета, објавио је јуче на свом Твитеру да ће се 27. јуна, дан уочи најважнијег српског празника Видовдана, када се обележава годишњица Косовске битке из 1389, Вучић састати у Вашингтону са такозваним председником сепаратистичког Косова Хашимом Тачијем. Тема састанка, према Гренелу, биће питање даље економске сарадње Србије и „Косова“. Међутим, у редовима патриотске јавности у Србији влада сумња да овај састанак може послужити као последњи припремни корак за издају.
Great news! I have received the commitment from the governments of Kosovo and Serbia to temporarily pause the derecognition campaign and the seeking of international memberships in order to meet in Washington, DC at the White House on June 27 for Dialogue discussions. (1/2)
— Richard Grenell (@RichardGrenell) June 15, 2020
Прво, ове информације се уклапају у наводни сценарио за потписивање коначног споразума о Косову пре председничких избора у САД. У Србији се већ отворено прича да је Трамп поставио за свој циљ било какво затварање теме Косова како би ово представио као свој међународни успех.
С друге стране, приметно је да Европска унија, која је до сада играла велику улогу у преговорима, ћути о овој америчкој иницијативи. Ово понашање указује да је ЕУ схватила да су њене снаге недовољне за решавање овог питања и пребацује га у Вашингтон. За Србију овакве промене могу бити изузетно штетне, с обзиром на то да су Сједињене Државе главни спонзор такозване косовске независности. На крају крајева, они су с тим циљем и бомбардовали Југославију 1999. године.
Тренутно је једини гарант очувања Космета унутар Србије Русија, јер управо она може одбранити Резолуцију 1244 у Савету безбедности УН која гарантује такав статус. У последњих неколико недеља у Србији је започела отворена кампања против ове резолуције коју с предумишљајем води управо Вучић. Резолуција смета издаји коју је он замислио, па зато он изјављује да резолуција 1244 „није толико добра по нас“.
С друге стране, охрабрује чињеница да руско руководство и њени званични представници у Србији све више истичу у својим изјавама да свако решење овог питања треба да буде у складу с Резолуцијом 1244. Вучић, међутим, отворено злоупотребљава њихове изјаве. Тако, када руски амбасадор у Србији, Александар Боцан-Харченко, каже нешто о овоме, на насловним странама српских новина појављују се речи које су супротне ономе што је амбасадор рекао. Осим тога, неколико дана пред изборе на којима опозиција неће учествовати, како не би дала легитимитет предстојећој издаји, Вучић за наслове својих новина користи речи којима му је Путин наводно у телефонском разговору пожелео успех.
Све се то ради намерно, тако да уочи издаје Космета Вучић створи у српском друштву утисак да ужива подршку Русије и лично Путина за такав корак. Можемо се само надати да му је током раније поменутог разговора заправо било јасно речено на шта је Русија, као гарант међународног права, спремна да пристане, а о чему не може бити ни говора. У супротном, када Вучић изда Косово, свима ће се чинити да је Русија била саучесник у томе, што заправо и јесте Вучићев циљ – закључује Ђорђевић у ауторском тексту.
Регнум.ру, Србин.инфо